BRATISLAVA. Ako povedal na tlačovej besede riaditeľ festivalu Václav Macek, mnohé veci sú už zavedené a stabilné, diváci tradične uvidia slovenskú, stredo- a východoeurópsku scénu a reprezentatívne výstavy vybranej krajiny. Tento rok ňou bude Taliansko. Macek tvrdí, že pri výbere umelcov na festival sa snažia nájsť optimálnu mieru medzi populárnymi výstavami a projektami začínajúcich autorov, ktorí sú výnimoční, no nie veľmi známi.
K hviezdam by mal patriť nemecký fotograf Thomas Hoepker, ktorého prácu priblíži retrospektívna výstava. Po Latinskej Amerike a Číne vybrali organizátori festivalu tvorbu talianskych fotografov, ktorí na piatich výstavách predstavia dejiny aj súčasnosť fotografického umenia z juhu Európy. Návštevníci si budú môcť pozrieť medzinárodne preslávených autorov Maria Giacomelliho a Oliviera Toscaniho, veľkú kolektívnu výstavu Mladá talianska fotografia, výstavu hviezdy novej generácie Paola Venturu a reportážny novinársky projekt Alfonsa Modonesiho o Pražskej jari ´68.
Stredo- a východoeurópsku scénu bude reprezentovať napríklad výstava ruského fotografa Valerija Ščekoldina, ktorý na tridsiatich čiernobielych fotografiách podáva správu o tragédii v Beslane, kde zahynulo vyše tristo ľudí, najmä detí, či výstava Za železnou oponou – východná Európa pred rokom 1989, kde sa predstavia snímky napríklad z Poľska, Estónska, Slovenska, Ruska či Rumunska. Fotografie sú podľa Maceka vecné a triezve, nie nostalgické ani kritické. Čech Josef Koudelka sa predstaví historicko-dokumentárnym projektom Invázia, ktorý podáva svedectvo o tragických dňoch po okupácii Československa v auguste 1968. Vystavené fotografie vyberal z asi desiatich tisícok snímok, ktoré nafotil v Prahe počas prvých siedmich dní okupácie. Známe boli tie, ktoré Koudelka poskytol agentúre Magnum Photos a ktorých autorstvo priznal až po šestnástich rokoch. Teraz otvoril svoj archív po 40 rokoch.
Slovenskú fotografiu bude reprezentovať súčasná špička aj dôležití autori z minulosti, ktorí ovplyvnili smerovanie slovenskej fotografie v minulom storočí, napríklad Andrej Bán, Karol Kállay, či Otakar Nehera. Slovenská fotografia – mladí autori aj prezentácia toho najlepšieho z minulosti - sa predstaví v Bielefelde, Berlíne, Moskve, Budapešti aj vo Viedni. Pestrá je i ponuka sprievodných podujatí. Pripravené sú workshopy, prehliadka portfólií, medzinárodná konferencia, koncert slovenských interpretov na motívy fotografií rakúskych autorov i súťaž o najlepšiu fotografickú knihu v strednej a východnej Európe, vydanú v roku 2007.
Dokopy 34 individuálnych a kolektívnych výstav autorov z celého sveta sprístupnia od 30. októbra do 30. novembra na 28 miestach po celej Bratislave. Slovenská metropola sa tak zaradí k ďalším šiestim európskym mestám - Parížu, Viedni, Berlínu, Rímu, Moskve a Luxemburgu, kde v rovnako čase prebieha Európsky Mesiac fotografie. Festival prekračuje národné hranice nielen tým, čo prezentuje, ale aj spôsobom organizácie. Mnohé z aktivít na seba nadväzujú a vo všetkých siedmich mestách súčasne sa bude konať výstava Mutácie II - prehliadka umenia na pomedzí videa a fotografie.