SME

Tak teda pršalo?

Pršalo v auguste 1968 alebo nepršalo? Keď mal o tom JOSEF KOUDELKA pochybnosti, pozrel sa do svojich fotografií. Vznikli počas siedmich dní, keď český a slovenský národ prejavili hrdinstvo.

Z pražského augusta 68 spravil Josef Koudelka vyše desaťtisíc fotografií. Svet ich obdivoval a jemu prisúdil cenu za statočnú reportáž. Tento rok  z nich vyšla kniha Invaze 68. Koudelka by ju chcel vydať aj v Rusku.Z pražského augusta 68 spravil Josef Koudelka vyše desaťtisíc fotografií. Svet ich obdivoval a jemu prisúdil cenu za statočnú reportáž. Tento rok z nich vyšla kniha Invaze 68. Koudelka by ju chcel vydať aj v Rusku. (Zdroj: ČTK)

Pršalo v auguste 1968 alebo nepršalo? Keď mal o tom JOSEF KOUDELKA pochybnosti, pomoc mal poruke. Pozrel sa do svojich fotografií. Vznikli počas siedmich dní, keď český a slovenský národ prejavili hrdinstvo. Nič také sa im potom dvadsať rokov nepodarilo. Už nebol dôvod, prečo byť pyšný. Koudelka si dlho myslel, že to bol dôvod, prečo sa na augustové fotky nedobre pozerá. Dnes už má iný pocit. Zostavil knihu Invázia 68 a vidí, ako sa míňa z obchodov. Nielen vo svete, aj u nás. Teraz jeho slávne fotky uvádza v Bratislave Mesiac fotografie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

August 68 väčšinou spájame so slovom okupácia. Vy ste vašu knižku i výstavu nazvali Invázia. Prečo?

„Pre mňa to bola invázia. Všetky moje spomienky, ktoré na august mám, vyjadruje práve toto slovo. Ale viete, invázia alebo okupácia – pre mňa slová až takú dôležitosť nemajú. Vyrástli sme v systéme, ktorý nás naučil slovám neveriť.“

Ak nie sú dôležité slová, čo teda?

„Dôležité je, že som tie fotky spravil a že z nich vyšla knižka. Pôvodne som taký zámer nemal. Všetko sa dialo náhodou, už od začiatku. To, že ma o druhej ráno zobudila kamarátka, že som mal film, že mi nerozbili ani neukradli aparát, že tie fotky niekto vzal na Západ, že tam niekoho zaujímali. Teraz kniha vyšla v deviatich krajinách, z Talianska mi nedávno volali, že je už vypredaná. V Taliansku, kde sa august, už pred štyridsiatimi rokmi, nestal. Asi zapôsobili aj historické dokumenty, ktoré som do nej pridal. Kamaráti Francúzi mi vraveli, že keď sa do nich pustili, museli ich ešte v ten večer dočítať. Zrazu vnímali súvislosti a pýtali sa: Ako to pokračuje ďalej?“

SkryťVypnúť reklamu

Stane sa vám ešte, že sa na svoje fotky dlhšie zahľadíte? Je na nich predsa nielen tragédia národa, ale aj tisícich jednotlivých osudov.

„Ľudia vravia, že v tom je práve rozdiel medzi mojimi fotkami a fotkami iných reportérov. Tí sa iba dívali, ja som bol priamy účastník. Sám som vyjednával s Rusmi, cítil som, že problém tejto krajiny je predsa aj môj problém. Francúzi napísali ešte čosi iné – Rusi prišli s ohromnou silou, ale tie fotky dokázali, že rovnako silný je aj jedinec. Pretože ak len jeden človek zachytí a ukáže, čo sa deje, ľudia pri moci nemôžu klamať.“

Je možné, že by ste si august pamätali inak, keby nebolo vašich fotiek?

„Určite. Po štyridsiatich rokoch zabudnete na toľko vecí! Nedávno som niekde čítal, že vtedy pršalo – a ja som si bol istý, že nie. Pozrel som sa na kontakty, a naozaj, ľudia mali dáždniky. Takže, čo je dôležité na tej knihe? To, že sú v nej dokumenty. A asi desať najlepších fotiek dokument presahujú. Pretože pri nich už nie je dôležité, či zbraň držal Čechoslovák, alebo Rus. Dôležité pri nich je, že jeden človek zbraň mal, a druhý nemal. Ten bez zbrane bol v skutočnosti silnejší, hoci to v tej chvíli nemuselo byť také jasné.“

SkryťVypnúť reklamu

Svet vaše fotografie označil za statočnú reportáž. Uvedomovali ste si vtedy, že ste statočný?

„Nie, ja nie som statočný človek. Pochopiteľne, z fotiek vidno, že som sa tak asi správal. Všeličo sa mi predsa mohlo stať, veď ma aj Rusi naháňali, ale tá udalosť bola taká mohutná, že som si to neuvedomoval. Viete, veľké udalosti z vás môžu dostať niečo, o čom ani netušíte. Dobré, aj zlé. Odfotil som aj jedného muža s nastavenou hruďou, tá fotka sa podobá na úžasný záber vášho Ladislava Bielika. Takže, ten muž na inváziu reagoval s odporom. Ale je možné, že keby ho po troch rokoch predvolali pred komisiu a chceli, aby prejavil s inváziou súhlas, lebo inak by prišiel o prácu a jeho deti o možnosť študovať, už by sa zachoval inak.“

Takže o statočnosť sa nemožno opierať?

SkryťVypnúť reklamu

„Môj kamarát šiel do Ruska a tam nafotil tých pár ľudí, ktorí demonštrovali na Červenom námestí. O nich jediných, z tých miliónov, by sa dalo povedať, že boli odvážni. Vedeli, že jediná cesta z námestia bude viesť do kriminálu alebo na Sibír. A aj si to odskákali. Jeden z nich potom povedal sudcovi: Len raz v živote som sa cítil byť slobodný – keď som stál tie tri minúty na Červenom námestí.“

Je zaujímavé, že ľuďom stojí taký krátky okamih za to, ale zrejme sa to často nestáva.

„Čosi podobné som zažil aj vo fašistickom Španielsku. Vtedy som si uvedomil, že ten istý muž, ktorý je policajtom v Československu, by bol rovnakým policajtom aj v Španielsku. Pritom som obdivoval jedného miestneho odborového predáka. Šiel z kriminálu do kriminálu. Keď ho prepustili, rovno dával policajtom svoju novú adresu, lebo vedel, že po troch dňoch po ňom pôjdu znovu. Takú odvahu mal aj Mandela, Havel a mnohí iní, menej dôležití. Myslím si, že ja takú odvahu nemám.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozmýšľali ste v emigrácii o tom, ako je možné, že sme okupáciu dvadsať rokov trpeli?

„Pozrite sa, človek sa zmieri so všetkým. Keď niečo žijete každý deň, bez zmeny, neuvedomujete si, aká veľká tá deformácia je. Ťažko sa mi to posudzuje, ja som tu nežil. Ale zdá sa mi, že naše národy sa s tým ešte stále nezmierili. Cítil som to pred desiatimi rokmi, v Prahe bola výstava k 68 vo svete. Z vlády na ňu nikto neprišiel a obyčajných ľudí to nezaujímalo. A bolo to logické. Naše národy sa jeden týždeň správali hrdinsky, dvadsať ďalších rokov sa im to nepodarilo. Na to nemožno byť pyšným. Staršia generácia na to chcela zabudnúť, a tá mladšia zas myslela dopredu. Ale dnes, po desiatich rokoch, cítim, že sa to mení. Dôkazom je aj moja kniha, ktorá sa výborne predáva.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže ľudia nebudú takí chladní.

„Ja ich príliš neskúmam, ja si len robím svoje veci. Knižka nebol môj nápad. Ale keď už je hotová, môžem túto kapitolu v sebe aspoň uzavrieť. Teraz nech ju otvárajú iní. Už by som s tým len rád išiel do Ruska. Zatiaľ sme vydavateľa nenašli, a je to pochopiteľné. Ak my sme chceli na august zabudnúť, tak ich nezaujíma vôbec. To, čo sa u nás stalo, je v kontexte ruských dejín maličkosť. Oni takých problémov mali aj budú mať stovky. Prečo by sa tým teda zapodievali?“

Jednou takou udalosťou bol aj 17. november 1989. Kde ste vtedy boli?

„V Japonsku, a mrzelo ma to. Preto som si to zľahčoval tým, že tomu, čo som zažil v roku 1968, by sa to aj tak nevyrovnalo. Takže zaplať pánboh, že som zažil aspoň to.“

Chceli by ste byť teraz v Amerike?

SkryťVypnúť reklamu

„Nie. Samozrejme, že som si v stredu ráno zapol telku a tešil sa, že to vyhral. Myslím si, že je to fantastické. Ale nemusím byť všade. Viem, že tam sú moji kolegovia, a že to nafotia lepšie, ako by som to spravil ja. Už v socializme sme sa zmierili s tým, že nemôžeme cestovať, hoci sme sa všetci chceli ísť pozrieť za hranice. Ak nebolo možné získať pas, načo snívať o tom, že sa raz dostanete do Paríža a spravíte z toho skvelú knihu? Takže ak ste dobrý, aj tak sa musíte presadiť najmä doma.“

Celé roky behali vaše augustové fotografie po svete bez mena. Ich autorom bol anonymný fotograf. Ako sa s tým dalo vyrovnať?

„Že som ich nemohol podpísať, ma vôbec nemrzelo. Bol som známy vďaka iným fotografiám a bol som rád, že komunisti na mňa nič nemali. Nemohli povedať, že som sa preslávil nejakým činom proti republike. Teraz, keď bola výstava Invázia v Prahe, niekto o nej písal do historického časopisu. Pozrel aj do môjho spisu a zistil, že v ňom nie som uvádzaný ako autor augustových fotografií. Iba sa v ňom písalo, že oslovili môjho otca. On im ukázal dvadsať pohľadníc, na žiadnej nebola adresa, takže vraj nevedel, kde žijem. K tomu im povedal, že nikdy proti mne nebude vypovedať, a tým sa to skončilo.“

SkryťVypnúť reklamu

Vás nazeranie do vlastného spisu nepriťahuje?

„Ani veľmi nie. Istá vec by ma však zaujímala. V januári 1970 zomrel jeden komunista, výtvarník. Volal sa Emanuel Famíra a bol jeden z mála ľudí, čo s okupáciou súhlasili. Ľudia ho neznášali. Mňa vtedy zaujímalo fotenie sociálnych skupín, šiel som teda na jeho pohreb. Vravel som si, prídu jeho kamaráti, to bude zaujímavé. V mladosti to boli revolucionári, po čase z nich zostali reakcionári. Začal som fotiť a vtom mi niekto položil ruku na rameno. Z krematória ma odviezli hneď na výsluch. Chvíľu som stál pred kachličkárňou, tak sme v Prahe volali budovu, kde pracovali tajní. Práve vtedy pred ňou zastavil autobus – uvedomil som si, že tí, čo z neho vychádzali, boli jedinými ľuďmi na tom pohrebe. Nikto iný tam nebol. Mal som teda skvelú dokumentáciu tajných agentov. Tie filmy mi vzali, ale ja tam teraz pôjdem, či ešte existujú.“

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – JOSEF KOUDELKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 842
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 190
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 434
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 215
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Jozef Černek: Lulu alebo ako sa dostať do Dramaťáku a hlavne prečo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 989
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 155
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 342
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 404
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu