BRATISLAVA. Premiéra Svätopluka je prvou veľkou skúškou Gabriely Beňačkovej na poste šéfky Opery SND. Naštudovanie takého titulu býva národným sviatkom, tentoraz sa hovorí aj o nedostatočnom naštudovaní opery, ktorá je maximálne náročná po hudobnej i scénickej stránke.
Aj pre režiséra ako Juraj Jakubisko bolo, ako sa sám vyjadril, ťažké zvládnuť 150 účinkujúcich na scéne. Filmové zázraky sa v opere robiť nedajú.
Rušno v divadle
Na minulotýždňovej tlačovej konferencii vládol optimizmus. Podľa Beňačkovej je tento hudobno-dramatický skvost skvostne aj obsadený. Dirigent Dušan Štefánek sa o obsadení vyjadril, že sa „dá akceptovať“. Definitívne bolo potvrdené len pred mesiacom.
Rušno je v celom divadle. Paralelne skúša už aj poľský režisér Máriusz Trelinski operu Orfeus a Eurydika, ktorá bude mať svoju premiéru o necelý mesiac. Balet sa zas chystá o pár dní na turné do Kanady s produkciou Ky-Time, dve premiéry bude mať v novembri aj činohra. Hoci aj činohra má na čele nového, organizačne menej skúseného šéfa, svetovo známa sopranistka Gabriela Beňačková prilákala logicky väčšiu mediálnu pozornosť ako jej kolega Štefan Bučko.
Sto dní
„Mám veľa kritikov, čo mi vyčítajú, že som nič doteraz neurobila, nepredviedla, nepredložila,“ pripúšťa Beňačková po uplynutí sto dní vo funkcii. Ani jej predchodca, dirigent Oliver Dohnányi, jej však neodovzdal dokonale pripravenú sezónu .
Jej prvé zmeny sa týkali hlavne hracích plánov. Tvrdí, že sa chcela priblížiť systému práce vo svete. Stávalo sa však, že špičkoví sólisti boli prizývaní narýchlo, bez primeranej medializácie, ktorá by mohla pomôcť návštevnosti. „Malo to svoj význam a prospelo to umelecky,“ tvrdí Beňačková.
Otázniky vyvoláva aj možný konflikt záujmov jej zástupkyne Evy Slaninkovej. Art Agency Esko, v ktorej donedávna figurovala ako spoločníčka a konateľka, totiž zastupuje niektorých členov i stálych hostí SND. Slaninková síce formálne prepísala funkcie v agentúre na svoju dcéru Martinu, stále však figuruje na jej internetovej stánke. Riaditeľka Beňačková neodpovedala na otázku, či medzi SND a agentúrou Art Agency Esko existujú v súčasnosti platné zmluvy. „Túto tému odmietam,“ reagovala pre SME.
Agentúra Esko reprezentuje aj súbor Musica Aeterna, s ktorým má opera túto jar spolupracovať. Medzi jej klientmi je aj Martin Babjak. Ten však tvrdí, že zmluvy na jeho ostatné úlohy sú uzavreté priamo s ním.
Vízie
Beňačková tvrdí, že medzi titulmi budúcej sezóny má byť Janáčkova Jej pastorkyňa, Wagnerov Lohengrin, Mozartova Čarovná flauta, ale aj Straussov Cigánsky barón, Koncertne by sa mala predviesť aj Hummelova opera Mathilde de Guise.
Do ďalších sezón uvažuje Beňačková o tituloch ako Verdiho Othello či Simon Boccanegra, Straussova Salome, Massenetov Werther či Offenbachova opereta. Tvrdí, že rokuje so známymi režisérmi a dirigentmi. Reálnosť jej plánov však preverí budúcnosť.
Národná opera
Suchoňova opera Svätopluk mala svoju prvú premiéru v roku 1960, odtedy sa na scéne SND objavila ešte sedemkrát v rámci obnovených premiér či nových naštudovaní. Naposledy to bolo v roku 1998 v réžii Branislava Krišku. Suchoň vychádzal pri komponovaní opery zo Stodolovej drámy Kráľ Svätopluk, ku ktorej už v 30. rokoch napísal Ouvertúru. K písaniu samotnej opery sa však dostal až v rokoch 1952 - 1959. Okrem Ivana Stodolu spolupracovala na librete aj Jela Krčméry-Vrteľová, sám Suchoň mal však vlastné predstavy o vyznení celej opery i postáv.
Scénografiu inscenácie tvorí obrovská hlava kráľa, majestátne kostýmy navrhla Ľudmila Várossová. Výkon Jána Gallu v hlavnej postave budú pamätníci možno porovnávať s Ondrejom Malachovským, ktorý bol pamätným predstaviteľom Svätopluka už od 60.rokov.
Dirigent Dušan Štefánek sa nestretáva s touto operou po prvý raz, asistoval už Ondrejovi Lenárdovi pri uvedení tohto titulu v roku 1985.
Dramaturg Pavol Smolík verí, že táto opera nebude len príležitostne hraným titulom. Na štátny sviatok 1. januára ho ale nenaplánovali, ako zvyknú Smetanovu Libušu v pražskom Národnom divadle.
(zu)
Zmeny mali svoj význam a prospeli umelecky,
Gabriela Beňačková, riaditeľka Opery SND