BRATISLAVA. Jubilejný 10. Medzinárodný filmový festival Bratislava sa uskutoční od 28. novembra do 5. decembra v multiplexe Palace Cinemas v Auparku.
Sedemdesiatročný režisér patrí k najvýznamnejším filmovým tvorcom v histórii maďarskej kinematografie. V 60. a 70. rokoch sa presadil výraznými autorskými dielami, ktorými reflektoval skúsenosti vlastnej generácie, ako aj dobovej maďarskej epochy. Renomé svetovo uznávaného filmára získal historickou trilógiou, ktorú tvoria snímky: Mefisto (1981) - ocenená Oscarom za najlepší zahraničný film a tiež Cenou za najlepší scenár na festivale v Cannes; Plukovník Redl (1984), ktorý získal Cenu poroty na festivale v Cannes a Hanussen (1988). Vo všetkých troch si zahral Klaus Maria Brandauer. Počas svojej mimoriadne úspešnej kariéry nazbieral István Szabó množstvo významných ocenení a prestížnych nominácií. Už za jeho hraný debut Čas snenia (1964) ho ocenili v Locarne. Na tomto významnom festivale bodoval ešte dva razy - v roku 1967 si odniesol Zvláštnu cenu poroty za film Otec a v roku 1974 Zlatého leoparda za film Hasičská ulica 25. V Berlíne získal najskôr Strieborného medveďa za réžiu v roku 1980 za titul Vypožičaný domov a v roku 1992 Cenu poroty za snímku Milá Emma, drahá Betka. Dvakrát sa tešil z európskeho Oscara (Felixa) za filmy Milá Emma, drahá Betka (1992) a Slnečný jas (1999). Vytvoril aj úspešné filmy v anglickom jazyku, ako Stretnutie s Venušou (1991), Slnečný jas (1999), Na miskách váh (2001) a Božská Júlia (2004). V poslednom menovanom zažiarili Jeremy Irons a Annette Bening, ktorá si stvárnením starnúcej divadelnej herečky vyslúžila Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara.
Slávnostné ocenenie na MFF Bratislava uvedie maďarský dokument Režiséri na niti (2008), filmový medailón Istvána Szabóa a Jiřího Menzela, dvoch legendárnych režisérov a zároveň veľkých priateľov. Obaja laureáti ceny Americkej filmovej akadémie tento rok slávia sedemdesiatiny, a prostredníctvom im najbližšieho média spomínajú na posledných 45 rokov života. Vyjadrujú napríklad svoj postoj k Rakúsko-uhorskej monarchii a prechádzkami po Budapešti a Prahe spomínajú na svoje filmy a miesta, kde vznikali. Ich dlhoročné priateľstvo sa prejavuje aj vzájomným obsadzovaním do filmov. István Szabó sa objavil napríklad v Menzlovej snímke Obsluhoval som anglického kráľa a Jiří Menzel v jeho filme Príbuzní.
Na 10. MFF Bratislava zavítajú aj začínajúce režisérske osobnosti, ktoré sa na festivale predstavia v medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov. Švajčiarsky koprodukčný film Domov rozprávajúci o vzťahoch rodiny žijúcej pri opustenej diaľnici príde uviesť režisérka Ursula Meier. Svoj prvý hraný film Marec o bolestnom vyrovnávaní sa obyvateľov tirolskej dedinky so samovraždou svojich príbuzných, predstaví rakúsky režisér a herec Klaus Händl. Pozvanie do Bratislavy prijal aj rodák z Bosny a Hercegoviny Namik Kabil, ktorý príde uviesť film Noční strážcovia o dvojici sarajevských strážnikov, konfrontovaných so súčasnou dezilúziou. Rumunská herečka Maria Dinulescu, ktorú si môžu diváci pamätať z minuloročnej ocenenej snímky California Dreamin' (Bez konca), uvedie film režiséra Adriana Sitarua Zamotané vzťahy. Z Českej republiky zavíta režisérka Michaela Pavlátová, ktorá uvedie svoj film Děti noci. Diváci a návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na návštevu hviezdy súčasného európskeho nezávislého filmu - filmového a divadelného režiséra Kornéla Mundruczóa, ktorého najnovší film Delta premietnu v sekcii Proti prúdu.