Štokholm. Sloboda prejavu na celom svete je ohrozená. V prednáške na pôde Švédskej akadémie to uviedli taliansky spisovateľ Roberto Saviano a britský literát Salman Rushdie.
Žurnalisti a spisovatelia v krajinách od Číny cez Mexiko až po Zimbabwe čelia hrozbám, uviedli spisovatelia a pripomenuli publiku vraždu investigatívnej žurnalistky Anny Politkovskej v Rusku.
Saviana a Rushdieho do Štokholmu pozvala Švédska kráľovská akadémia, ktorá vyberá víťazov Nobelovej ceny za literatúru. Obaja sa s prítomnými podelili o svoje skúsenosti zo života pod neustálou hrozbou smrti.
V roku 1989 akadémia váhala, ako má zareagovať na trest smrti, ktorým Salmanovi Rushdiemu pohrozil iránsky duchovný líder ajatolláh Chomejní za "rúhačský" román Satanské verše.
Dvaja z doživotne menovaných 18 členov akadémie sa vzdali aktívneho pôsobenia na protest proti rozhodnutiu akadémie nepodporiť výzvu skupín bojujúcich za slobodu prejavu, v ktorej odsúdili hrozbu smrťou.
Savianovi sa neapolská mafia Camorra vyhráža smrťou za jeho román Gomorra, pretože v ňom pomenoval členov zločineckých gangov, ktorí sa živia nelegálnymi obchodmi. Písanie je "istou formou odporu", vyhlásil Saviano.
Podľa tajomníka Švédskej akadémie Horace Engdahla "globalizácia hrozieb" priniesla potrebu spoločného úsilia o ochranu slobody prejavu a spisovateľov.
Na diskusii so Savianom a Rushdiem sa zúčastnilo približne 450 ľudí.