BRATISLAVA. The Beatles spravili svoj majsterštyk Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band za 129 dní, Bob Dylan Highway 61 Revisited za dva mesiace, Metallica svoj Black album za jeden rok. Všetkých ich tromfli Guns N' Roses, ktorým skladanie a nahrávanie najnovšieho albumu Chinese Democracy trvalo až štrnásť rokov.
Historický rekord
To sa v histórii svetovej popmusic ešte nestalo. Album už mal vyjsť niekoľkokrát, ale vždy sa jeho vydanie posunulo. Skalní fanúšikovia americkej hardrockovej skupiny sa dočkali až teraz. Prečo to trvalo tak dlho? A vôbec, stála tá niekoľkoročná drina za to?
Takmer všetci vedia, že Guns N' Roses už nie sú tou skupinou, ktorá na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov valcovala hitparády a vypredávala štadióny. Z pôvodnej zostavy zostal už len charizmatický a nevypočítateľný spevák Axl Rose. Album Chinese Democracy je najmä jeho práca. Dokonca až natoľko, že hoci ide o prírastok v diskografii Guns N' Roses, možno to považovať za jeho debutový sólový album.
Názory na novinku sa rôznia. Niektoré chvália moderný hardrockový zvuk 21. storočia, ale vo vplyvných hudobných magazínoch je Chinese Democracy určený na odstrel. Keď sa na oficiálnom predstavovaní albumu pýtali zástupcovia vydavateľstva jedného britského novinára, či chce, aby mu pustili cédečko ešte raz, vyhlásil, že si radšej odreže ruku, než aby to znovu počul.
Začiatok konca
Tragédia Čínskej demokracie má veľmi hlboké korene. Zaujímavosťou je, že na albume kapela začala pracovať už v roku 1994. Vtedy sa však všetko pokazilo. Skupinu postupne opustili všetci pôvodní a dôležití členovia vrátane charizmatického gitaristu Slasha a basáka Duffa McKagana.
Ešte predtým zbalil kufre veľmi dôležitý člen, druhý gitarista Izzy Strandlin, tichý a nenápadný autor veľkých hitov. Hlavným dôvodom ich odchodu bol práve Axl, ktorého Slash obvinil z diktátorstva.
Frontman nielenže spretrhal väzby s bývalými kumpánmi, s ktorými v polovici 80. rokov položil základy legendy menom Guns N' Roses, ale uzavrel sa aj pred svetom. Magazín Rolling Stone v tom čase napísal investigatívny článok, z ktorého vyplývalo, že spevák sa zbláznil a uverejnil karikatúru Axla ako neoholeného pustovníka skrývajúceho sa vo veľkej vile niekde v milionárskej štvrti Los Angeles.
Čo Axl robil naozaj? Vybudoval úplne novú kapelu a v roku 1998 s ňou začal nahrávať. Geffen poskytol zálohu milión dolárov, vtedy však netušil, že bude treba investovať ďalších trinásť miliónov! V kapele sa medzitým prestriedalo až jedenásť členov vrátane avantgardného gitaristu Bucketheada.
Na pár nahrávkach dokonca Axl spolupracoval aj so slávnym gitaristom Brianom Mayom zo skupiny Queen. Ten bol nedávno veľmi prekvapený, že jeho party vymazali.
Premiéra na internete
O tom, ako bude znieť Chinese Democracy, sa fanúšikovia mohli presvedčiť vďaka internetovým pirátom. Medzi rokmi 2003 až 2008 sa objavilo až deväť piesní. Jedného z nich zatkla FBI a čaká ho súd.
Jediná vec sa nedá Axlovej robote vyčítať. Štrnásť nových skladieb má vybrúsený zvuk, každý detail je dotiahnutý. Ale paradoxne ako celok to pôsobí nedotiahnuto, bez živelnosti, takej typickej pre raných Guns N' Roses. V Slashovi, McKaganovi a Strandlinovi mal Axl vždy protipól, mágia fungovala. Teraz zostal na všetko sám.
Egomaniak
Znie to čudne, ale na to, koľko mala skupina času, pôsobia niektoré pesničky viac ako skeče než ako dotiahnuté skladby. Guns N' Roses boli napriek svojmu tvrdšiemu zvuku vždy rokenrolovou kapelou s nespútaným životom jej členov, ale nikomu vtedy nenapadlo, že v roku 2008 vydajú niečo, čo sa dá označiť ako bombastická nu-metalová opera. Pri počúvaní má človek strach, čo všetko sa na neho z reproduktorov vyvalí.
Preč sú časy rokenrolovej vášne debutu Appetite For Destruction alebo pestrosti dvojalbumu Use Your Illusion I a II.. Chinese Democracy je práca „egomaniaka“, ktorý znásilnil meno GNR, napísal Paste Magazine.
Čínski súdruhovia, ktorí už vyhlásili, že album je jedovatým útokom na ich krajinu, sa nemusia obávať. Dieru do sveta noví Guns N' Roses asi neurobia, možno tak maximálne do Guinessovej knihy rekordov. Tam má Axl so svojou východnou demokraciou už rezervované miesto za najdlhšie nahrávanie.
Vo vplyvných hudobných magazínoch je CD Chinese Democracy určené na odstrel. Keď sa pýtali na posluchovej párty zástupcovia vydavateľstva jedného novinára, či chce, aby mu album pustili ešte raz, ihneď vyhlásil, že si radšej odreže ruku, než aby to znovu počul.