Na povolanie fotografky bola Annie Leibovitz istým spôsobom pripravovaná už od detstva – ich rodina sa podchvíľou niekam sťahovala, podľa toho, kam otca – vojaka, prevelili. Ameriku videla najčastejšie z okna auta, na sledovanie krajiny spoza rámu si jej oko zvyklo.
Rolling Stone(s)
Narodila sa ako tretia zo šiestich detí. Vyštudovala San Francisco Art Institute. Od 70. rokov začala pracovať pre vtedy sa rozvíjajúci časopis Rolling Stone, od roku 1973 bola hlavnou fotografkou a formovala jeho špecifický štýl. Bola dostatočne šialená na to, aby sa s Rolling Stones vydala na turné. „Robili sme všetko, čo si viete predstaviť, že sme robili,“ priznáva sa v dokumente, ktorý o nej nakrútila mladšia sestra Barbara.
Keď fotila Johna Lennona pre magazín Rolling Stone, písal sa 8. december 1980. Obaja sa dohodli, že na obálku pôjde fotografia, na ktorej leží nahý pri Yoko Ono. Vyjadril sa totiž, že práve tá presne vystihuje ich vzťah s Yoko. O päť hodín na to ho zastrelil šialenec. Fotografia Annie Leibovitzovej sa dostala na obálku Rolling Stone bez akéhokoľvek titulku. Žiadne slová už nebolo treba.
Annie Leibovitz sa vždy snažila prispôsobiť sa svojim objektom natoľko, aby ju prijali a prestali si ju všímať. Výsledkom boli vynikajúce, nenútené fotky. V prípade Rolling Stone však zapadnutie do kolektívu nezostalo bez následkov. Po rokoch práce pre tento časopis ju zachránilo protidrogové liečenie a ponuka z luxusného časopisu Vanity Fair. Rockerka sa začala pohybovať odrazu aj vo svete módy, zostala však stále verná svojmu oku.
Fotí celebrity aj utrpenie
V dokumente pripomína, že obálky časopisov musia byť nevyhnutnou reklamou, aby predávali. Tie ozajstné fotky má teda vnútri časopisu. Svoj život však nikdy nedelila na umenie a biznis. Všetko, čo robí, robí so štýlom jej vlastným. Editori pripúšťajú, že jej nároky na kulisy pre aranžované fotografie sa z mesiaca na mesiac zvyšovali, vždy však dostala to, o čo požiadala.
Hoci si renomé získala predovšetkým ako fotografka celebrít, nikdy sa nevyhýbala ani utrpeniu. Keď sa jej životná priateľka, filozofka Susan Sontag zapojila do riešenia konfliktu v Bosne, išla s ňou. V Sarajeve fotila márnice a rozvaliny. Neuhla pred vlastným zármutkom, Susan Sontagovú fotila aj na smrteľnej posteli. Hovorí, že by chcela nafotiť aj okamih vlastnej smrti.
Nateraz sa však venuje životu. Svoje prvé dieťa porodila ako 51–ročná. Jej ďalšie dvojičky vynosila náhradná matka. Keď sa Arnold Schwarzenegger pri fotení sťažoval na treskúcu zimu, povedala mu, že pocit chladu ho prejde, ale fotka tu bude naveky. Pri tých s jej podpisom to platí určite.