BRATISLAVA. „Benátske bienále si vyžaduje veľmi jednoznačný typ prezentácie, koncepčne vyhranený, úderný a jasný. Keďže ani jeden z návrhov nebol taký presvedčivý, porota sa jednohlasne rozhodla osloviť na realizáciu projektu Romana Ondáka,“ povedala Katarína Bajcurová, generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie, ktorá je zodpovedná za expozíciu v spoločnom českom a slovenskom pavilóne na Bienále Benátky 2009.
Reagovala tak na otvorený list autorov zúčastnivších sa na konkurze, ktorí konštatovali, že porota ani SNG si nesplnili svoje poslanie a nerešpektovali vlastné zadanie - vybrať reprezentanta na bienále spomedzi trinástich prihlásených žiadostí. Ondák sa pritom o účasť v Benátkach neuchádzal.
Akoby umenie nebolo na prvom mieste
Bajcurová vo svojom stanovisku naopak argumentuje, že je v kompetencii SNG (tá sa v dvojročných cykloch strieda s pražskom Národnou galériou pri organizovaní českej a slovenskej účasti na bienále) rozhodnúť sa pre spôsob výberu projektu. „Zvolili sme najdemokratickejší, ale ako sa ukázalo, aj najrizikovejší variant - vypísanie výberového konania. Až potom sme sa rozhodli pre priame zadanie, čo je pomerne bežná a overená cesta aj pri iných národných expozíciách v Benátkach.“
O projektoch, ktorých úroveň bola údajne dosť rôznorodá, povedala Bajcurová, že „akoby v nich umenie vôbec nebolo na prvom mieste, hľadala sa skôr vtipná myšlienka, marketingový vizuál alebo nápad“.
Porota nevyslala negatívny signál
Roman Ondák považuje formu uchádzania sa o účasť v Benátkach predkladaním projektov za prežitú. „Situácia, do ktorej som sa neplánovane dostal, by možno mohla otvoriť diskusiu o zmene do budúcnosti,“ vyjadril sa pre SME. „Ak bude komisia vždy nútená vybrať len z projektov, ktoré dostane, a ak sa medzi nimi nevyskytne nápad, ktorý by v Benátkach mohol zaujať, je v podstate nútená spraviť kompromis, len aby uspokojila samoľúbosť uchádzajúcich sa umelcov.“
Výberová komisia sa podľa neho tento rok asi rozhodla ísť do rizika, a to jej nikto nemôže vytýkať s argumentom, že si nesplnila svoje poslanie. „Ak jej to štatút nezakazoval, mala na to právo.“
V reakcii na otvorený list Ondák hovorí, „že sklamanie mojich kolegov nie je namieste v tom, že rozhodnutie poroty vysiela negatívny signál celej umeleckej obci a odoberá tvorivý potenciál umelcov a kurátorov. Ak by táto možnosť bola otvorená aj v budúcnosti, zvýšilo by to náročnosť a konkurenčnosť celého procesu. Viedlo by to len k skvalitneniu samotných projektov.“
Bajcurová: Ondák dokáže vytvoriť silný projekt
Rozhodnutie osloviť práve Ondáka zdôvodňuje Bajcurová aj tým, že sa ako málokto presadil aj v európskom kontexte a dokáže vytvoriť silný projekt, ktorý môže v Benátkach zarezonovať.
„Nedovolím si v žiadnom prípade tvrdiť, že môj projekt bude zaručene úspešný, ale tak ako porota riskovala, keď ma oslovila, pre mňa bolo rizikom túto ponuku prijať. Ale bola to výzva ako pre každého iného umelca, tak som ju prijal a budem sa snažiť pripraviť čo najlepšiu výstavu, aby som nikoho nesklamal,“ povedal Roman Ondák.
Bienále Benátky sa uskutoční od 7. júna do 22. novembra 2009. Na vlaňajšom ročníku vystavovala v spoločnom českom a slovenskom pavilóne Irena Jůzová.