Šesťdesiatka a štyridsiatka. Dve veľké udalosti naraz oslávi slovenský pesničkár Pavol Hammel najbližší pondelok v bratislavskom PKO. Prvá sa týka jeho životného jubilea, druhá zasa pripomenie výročie najlepšieho albumu slovenskej populárnej hudby Zvoňte zvonky od skupiny Prúdy.
BRATISLAVA. Koncert, ktorý sa bude konať v pondelok 8. decembra v Parku kultúry a oddychu v Bratislave, bude určite výnimočný. Na pódium sa postaví klasická zostava skupiny Prúdy aj s Mariánom Vargom, Ferom Griglákom a Fedorom Frešom, aby si pripomenuli štyridsiate výročie nahrávania legendárnej debutovej platne Zvoňte zvonky.
Okrem toho ešte mladá aj staršia generácia hudobníkov vzdá Hammelovi hold interpretáciou jeho klasických piesní. Účasť potvrdili napríklad Robo Grigorov, Zuzana Smatanová, Peter Cmorik, skupiny Hex a Gladiator, ako aj Peter Lipa a gitarista Radim Hladík.
Veľa hostí aj Varga
„Netvrdím, že pôjde o veľkolepý koncert, len tam príde viacero veľkých mien vrátane dvoch posledných Zlatých slávikov. Bude to všetko založené na priateľskej báze. Každý z pozvaných hostí zaspieva jednu pieseň Prúdov. Práve nad tým sedím a zostavujem poradie,“ povedal pre SME jubilant.
Vrcholom večera bude vystúpenie Prúdov, kde sa po čase stretne pôvodná zostava skupiny. Podľa Pavla Hammela však nepôjde o žiadny comeback, skupina funguje v rôznych zostavách už roky. Je však pravda, že s Mariánom Vargom, ktorý sa výrazne podpísal pod Zvoňte zvonky, hral Hammel naposledy pred dvomi rokmi v Aréne na koncerte, z ktorého vzniklo DVD.
„Už od rozpadu Prúdov sme sa spolu stretávali na rôznych projektoch a vždy z toho vzniklo niečo veľmi dobré,“ spomína spevák a dodáva: „Z mojej strany môžem povedať, že sme stále priatelia. Možno sme mali v minulosti medzi sebou problémy, ale nikdy to neprerástlo do averzie. Mariána si nesmierne vážim, veď je spolutvorca soundu a pesničiek Prúdov, ako aj našich ďalších projektov, napríklad Labutích piesní. Dokonca by som povedal, že sme v niektorých momentoch neoddeliteľní.“
Keď v roku 1991 uverejnili v ankete časopisu Rock and Pop anketu o československý album storočia, Zvoňte zvonky skončili v hodnotení renomovaných kritikov na šiestom mieste.
Bolo to najvyššie umiestnenie slovenskej platne, ktorú skladateľ Vladimír Godár v booklete albumu označil za slovenského Seržanta Peppera, čiže obdobu legendárneho albumu Beatles: „Keď to hovorí on, tak to musí byť pravda. Isté je, že to bola prvá slovenská rocková platňa,“ dodáva Hammel.
Zákazy a symbolika
Tento album, ktorý minulý rok vyšiel aj v rámci edície SME, sa dočkal viacerých reedícií, ale až po revolúcii. Pôvodne uzrel svetlo sveta v decembri 1969, ale neskôr ho režim zakázal.
„Najhoršie na tej dobe bolo, že nikto nič oficiálne nezatrhol, bolo to také tajuplné. Začali sa objavovať hlasy, že radšej to nevydajme, nepúšťajme. Ale mali na to dôvod. Pár textov napísal Rudolf Skukálek, ktorý po auguste 1968 emigroval a pôsobil v Slobodnej Európe. Potom si moju pieseň Balada o smutnom Jánovi spájali s Janom Palachom, aj keď vznikla skôr. Sú to fámy, ktoré sa stali históriou.“
Pavol Hammel je s priestorom PKO doslova zrastený. Absolvoval tam množstvo koncertov. Jeho pondelňajšie vystúpenie by tak pre asanáciu tohto výnimočného priestoru mohlo byť jeho posledným.
„My sme tam dokonca ako začínajúca skupina hrali v druhej polovici 60. rokov na takzvaných čajoch. S tým priestorom som bytostne prepojený. Ako starí rockeri plánujeme, že ho naším vystúpením zbúrame. Kto iný, než my? Bolo by to symbolické!“