BRATISLAVA. Najnovší album Davida Bowieho je výberovka s názvom iSelect. Vyšla pôvodne ako príloha britských novín The Mail On Sunday a v októbri sa objavila aj v normálnych kamenných obchodoch. Ukazuje, že jeho favoritmi nie sú pecky ako Space Oddity, Heroes, Ziggy Stardust alebo Ashes To Ashes, ale pomerne neznáme piesne.
Dvanásť koncertných
„Vybral som dvanásť pesničiek, ktoré ma nikdy neunavovali. Niektoré z nich sú pomerne známe, ale veľa z nich hrávam stále na koncertoch,“ napísal v booklete albumu.
iSelect, v preklade „teraz vyberám ja“, je pozoruhodný tým, že každú z piesní Bowie doplnil svojím komentárom. Môžeme sa tak veľa dozvedieť o pozadí skladieb. Úvodnú Life On Mars?, jednu zo známejších na tomto albume, napísal vraj cestou do obchodu, pretože si potreboval kúpiť topánky.
Koncepčná Sweet Thing/ Candidate/ Sweet Thing zase pôvodne vznikla pre muzikál založený na Orwellovom diele 1984. Hudobníkovi sa však nepodarilo získať práva, a tak skladba skončila na albume Diamonds Dogs, ktorý bol kritikmi vyzdvihovaný za „orwellovskú“ atmosféru.
Najväčšou raritou je neznáma skladba Some Are so snivou chladnou atmosférou, ktorá vznikla medzi rokmi 1976 až 1979, čiže v Bowieho berlínskom období, keď často experimentoval s producentom Brianom Enom. „Predstavte si zničené napoleonské sily, ktoré ustupujú z porážky cez Smolensk a nachádzajú telá nepochovaných kamarátov, ktorých za sebou zanechali ešte pri útoku na Moskvu...,“ píše autor.
Spomienka na Černobyľ
Najpozoruhodnejší príbeh skrýva pieseň Time Will Crawl. Tá vznikla ako reakcia na černobyľskú katastrofu. Bowie spomína na apríl 1986, keď so skupinou nahrávali vo švajčiarskom Montreaux. Jeho technik vtedy zachytil správu z nórskeho rozhlasu, ktorý hlásil, že z Ruska sa valia veľké čierne mraky, ale nie sú dažďové. „Bola to prvá správa v Európe o satanskom Černobyle,“ napísal spevák. Na Time Will Crawl, ktorá sa ocitla na albume Never Let Me Down z jeho slabšieho „diskotékového“ obdobia, tak zaznamenal klaustrofobický pocit človeka, ktorý je jedným z prvých svedkov veľkej tragédie. Bowie si pieseň tak obľúbil, že neskôr nahradil dobového automatického bubeníka skutočnými bicími a premixoval ju. „Keby som tak mohol prerobiť celý tento album,“ povzdychol si.
Bowie teraz prežíva veľmi zvláštne obdobie. Posledný album s novými pesničkami Reality vydal ešte v roku 2003 a odvtedy sa drží v ústraní. Dokonca vlani vyhlásil, že s hudbou definitívne končí. Je však možné, že skôr zbiera sily na ďalší comeback, ktorých v minulosti zaznamenal niekoľko.
Rôzne príbehy známych výberoviek
Best of“ albumy umelci príliš radi nemajú. Väčšinou o ich koncepcii rozhodujú firmy, no nájdu sa aj výnimky.
Noel Gallagher dlho odolával prosbám vydavateľa o album najväčších hitov Oasis, až si ho zostavil sám. Stop The Clocks však trpí tým, že vynechal mnoho dobrých piesní, ktoré nahradil menej zaujímavými B-stranami singlov.
Kanadský spevák Neil Young bol tiež prinútený ku Greatest Hits, aj keď je známy tým, že neskladá len „hity“. Nakoniec zostavil výber aj podľa hranosti v rádiách.
Skupina Radiohead sa v minulosti zaprisahala, že nikdy nevydá výberový album. Keď to urobila ich bývalá firma, Thom Yorke a spol. dokonca odrádzajú fanúšikov, aby si ho kúpili.
(peb