SME

Hudobným zlodejom je aj Gary Moore

Je jedno, či vedomky, alebo nevedomky ukradnete melodický motív. Ste vinný!

BRATISLAVA. Vyzerá to tak, že Gary Moore je jedným z najväčších zlodejov svetovej populárnej hudby.

Mníchovský súd tento týždeň rozhodol, že jeho najslávnejší baladický hit Still Got The Blues je v skutočnosti plagiát. Britský spevák a gitarista ho ukradol neznámemu nemeckému rockerovi Jürgenovi Winterovi, ktorý napísal takmer navlas rovnakú skladbu Nordrach v roku 1974.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moore ako Harrison

Nie je však jediný, ktorý pyká za plagiátorstvo. História popmusic je plná rôznych opodstatnených i neopodstatnených žalôb medzi hudobníkmi, ktorí sa na súde dožadovali svojich práv a obviňovali protivníkov z krádeže.

SkryťVypnúť reklamu

Tým najznámejším je prípad Georga Harrisona. Bývalý Beatle musel zaplatiť 1 600 000 dolárov málo známej soulovej skupine The Chiffons za to, že im ukradol melódiu ich songu He's So Fine a prerobil na svoj hit My Sweet Lord. Roztrpčený Harrison na súde tvrdil, že He's So Fine nikdy nepočul.

Podobne sa bránil aj Gary Moore (na snímke Reuters). Autorský zákon hovorí, že by Moo­re bol vinný, aj keby ju prevzal nevedomky. V praxi to znamená, že ju niekde počul, uviazla mu v podvedomí a omylom ju považoval za svoju vlastnú. Podľa právnej expertízy je to v jeho prípade vylúčené. Znalci tvrdia, že Moorova Still Got The Blues a Winterova Nordrach sú si tak podobné, že nemohlo ísť o náhodu.

V poslednom časom to vyzerá, že scéna je plná ukrivdených hudobníkov. Slávny gitarista Joe Satriani včera zažaloval skupinu Coldplay za to, že mu údajne zobrala inštrumentálne pasáže z jeho staršej skladby If I Could Fly do ich nedávneho hitu Viva La Vida.

SkryťVypnúť reklamu

Kalousek a Smatanová

V susednom Česku tento rok uzavreli podobnú kauzu – Jan Kalousek versus Support Lesbiens. Niekdajší líder Zoo vyhral súd so známou pražskou skupinou, respektíve s jej skladateľom Jaromírom Helešicom.

Sudca dal za pravdu Kalouskovi, ktorý zažaloval Helešica za to, že mu ukradol motív z jeho piesne Chodím ulicí a použil ho v skladbe In Da Yard. Súdny expert však dodal, že ku krádeži mohlo prísť nevedomky.

Na Slovensku bulvár obvinil Zuzanu Smatanovú, že si požičala celé pasáže z básní nebohého Jozefa Urbana pre svoje piesne. Zlatá slávica však uviedla, že sa dohodla s autorovými dedičmi, ale je pravda, že básnikovi spoluautorstvo na svojich albumoch nepriznala.

Inšpirácia nie je krádež

Za plagiátorstvo sa považuje, ak sa nejaký skladateľ podpíše pod skladbu alebo jej časť, ktorú predtým napísal iný hudobník. Hranica medzi vykrádaním a požičiavaním nápadov je v populárnej hudbe veľmi tenká. Buď sa mladí hudobníci nechávajú inšpirovať staršími, alebo nezávisle od seba vznikajú podobné melódie, pretože európska hudba pracuje v podstate so siedmimi základnými tónmi.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok riešil časopis Rolling Stone kauzu, podľa ktorej skladba Dani California od Red Hot Chili Peppers príliš pripomína staršiu pecku Toma Pettyho Mary Jane Last Dance. Samotný Petty nad tým mávol rukou a nechal umelú kauzu vyšumieť.

„Neurobili to vôbec zámerne. Mnoho rokenrolových piesní sa podobá ako vajce vajcu. Aj The Strokes si zobrali motív mojej American Girl a priznali to. Povedal som si, že je to v poriadku,“ dodal slávny hudobník pre magazín.

Pasák piesní

Za krádež súdy považujú, aj keď niekto vysampluje hudobný motív a neprizná jeho autora. Najvykrádanejším autorom bol americký soulman James Brown. Rytmické motívy si z jeho funkových skladieb často požičiavala mladá generácia hiphoperov. „Veľa mladých ľudí mi neplatí, pretože si myslia, že moja hudba je nejaká prostitútka, prešľapujúca na ulici. Ktokoľvek príde, pretiahne ju a potom zmizne. Ale mýlia sa. Každú k...u niekto pasie a ja pasiem svoje pesničky!“ posťažoval sa dnes už nežijúci hudobník časopisu Reflex.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie slávne kauzy

Rolling Stones radšej priznali autorstvo kanadskej speváčke k. d. lang, aj keď sa na ich piesni Anybody Seen My Baby vôbec nepodieľala. Jeden z príbuzných si pred vydaním piesne všimol, že refrén pripomína jej pieseň Constant Crawing.

Led Zeppelin sa podpísali pod skladbu Willieho Dixona. Všetko sa urovnalo mimo súdu - s veľkým finančným balíkom pre legendu blues.

Britpopoví The Verve prišli o všetky zisky z ich najslávnejšej skladby Bitter Sweet Symphony, v ktorej bez dovolenia použili sampel z orchestrálnej verzie The Last Time od Rolling Stones.

V roku 2005 vyhral belgický skladateľ Salvatore Acquaviva súd s Madonnou, ktorá ukradla pasáže z jeho hitu z osemdesiatych rokov pre svoju pieseň Frozen.

Pikantne vyznel súd medzi vydavateľstvom Fantasy Records a jej zverencom Johnom Fogertym, s ktorým dlhé roky vedie vojnu o práva na jeho piesne. Podľa firmy Fogertyho pieseň Old Man Down The Road sa podobá na starý hit jeho niekdajšej kapely Creedence Clearwater Revival Run Through The Jungle. Súd však dal za pravdu Fogertymu, pretože umelec môže vykrádať sám seba, koľko chce!

SkryťVypnúť reklamu

(peb)

História popmusic je plná žalôb medzi hudobníkmi, ktorí sa na súde dožadovali svojich práv a obviňovali druhých z krádeže.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu