BRATISLAVA, KODAŇ. Snímka režiséra Mattea Garroneho prevalcovala súperov v súťaži o ceny Európskej filmovej akadémie (EFA).
Ocenenie za drsný príbeh o neapolskej mafii si okrem režiséra odniesli jej ďalší tvorcovia: kameraman Marco Onorato, herec Toni Servillo a scenárista Roberto Saviano. Ten však na ceremoniál do dánskej Kodane neprišiel osobne.
Za to, že vo svojej rovnomennej knihe odhalil praktiky zločineckého systému, mu hrozí smrť. 29-ročný novinár teraz vedie utajený život pod policajnou ochranou.
Gomorra a Camorra, tieto slová zneli Savianimu podobne. Neapol, prerastený chápadlami mafie na všetkých úrovniach života, mu pripomínal mesto hriechu opisované v Biblii. To, ako funguje Camorra, zločinecký štát v štáte s obrovským rozpočtom, nebolo verejnosti známe. Až kým nenapísal svoj bestseller.
Taliani najprv neboli radi. Film, ktorý podľa neho Garrone nakrútil a získal zaň Veľkú cenu na festivale v Cannes, je rovnako surový ako predloha.
Miesto krstných otcov v drahých oblekoch ukazuje hodnostárov na nižších priečkach hierarchie, ako sa potulujú medzi ošarpanými barakmi. Garrone nič okato nekomentuje, mechanizmus zločinu a násilie zobrazuje ako každodennú banalitu.
Hlavný príbeh tu chýba, rovnako ako nádej či hlavný hrdina, s ktorým by sa divák stotožnil. Kulisy a komparz sú presvedčivé – podľa milánskeho denníka Corriere della Sera tváre z filmu pravdepodobne dopomohli talianskej polícii k tomu, aby vypátrala skutočného zločinca.