SME

Gianni di Gregorio: Kedy začneme ráno pracovať?

Rýchlo si odviazal kravatu, objednal červené a zapálil cigaretu. Potom už mohol rozprávať.

Gianni Di Gregorio (59) s cenou z Bratislavy. Ako režisér a herec mimoriadne úspešne debutoval s komédiou Sviatočný augustový obed. Spolu s Robertom Savianom je autorom scenára ku Gomore, ktorá získala Grand Prix v Cannes a v sobotu ju vyhlásili aj za eurGianni Di Gregorio (59) s cenou z Bratislavy. Ako režisér a herec mimoriadne úspešne debutoval s komédiou Sviatočný augustový obed. Spolu s Robertom Savianom je autorom scenára ku Gomore, ktorá získala Grand Prix v Cannes a v sobotu ju vyhlásili aj za eur (Zdroj: IFF BRATISLAVA)

Rýchlo si odviazal kravatu, objednal červené víno a zapálil cigaretu. Potom už mohol GIANNI DI GREGORIO rozprávať a doslova zvádzať so svojou vľúdnosťou a smiechom. Presne tak pôsobí aj jeho film Sviatočný augustový obed. Vystupuje v ňom on sám a štyri staré dámy, ktoré musí obskakovať. Príbeh písal a režíroval z vlastných skúseností, sám sa kedysi o mamu staral.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten film vyhlásili v Benátkach za najlepší debut roka a v závere týždňa zvíťazil aj na bratislavskom festivale. Gianni verí, že ľudia ocenili jeho úprimnosť. A tvrdí, že úprimnosť bola potrebná aj na nakrúcanie Gomory, európskeho filmu roka. Gianni Di Gregorio k nemu spolu so spisovateľom Robertom Savianom písal scenár.

SkryťVypnúť reklamu

Aké predpoklady treba mať, aby bol z muža dobrý, starostlivý syn?

„Talianske mamy sú veľmi vlastnícke. Najmä ak sú vdovy a majú iba jedno dieťa. Aj ja som bol jedináčik, takže viem, že inej možnosti vlastne niet. Musíte byť dobrým synom, je to vaša povinnosť, či chcete, alebo nie.“

Zdá sa, že film ste robili z radosti. Hoci obskakujete náročné dámy, vyzeráte byť šťastný. Boli ste?

„Áno. Hoci film vznikol pre niečo iné. Jedno leto som sa chystal stráviť s mamou. Vtedy za mnou prišiel správca domu a požiadal ma, aby som sa postaral aj o tú jeho. Vraj mi potom odpustí dlžoby za bývanie. Nespravil som to, ale začal som rozmýšľať, že by som o tom spravil film. Myslel som si, že by som ním mohol zahnať smutné myšlienky na smrť.“

SkryťVypnúť reklamu

Lebo aj staré dámy milujú život?

„Pri nakrúcaní boli naozaj plné života. Keď sme večer s robotou končili, ja som bol úplne grogy. A spolu so mnou celý štáb, hoci ho tvorili samí dvadsaťpäťroční ľudia. Ale dámy boli stále čerstvé a nedočkavo sa vypytovali, kedy začneme ráno pracovať.“

Boli ste pri písaní scenára úprimný? Alebo z vášho vzťahu s matkou zostalo niečo skryté?

„Ukázal som všetko, všetko zo mňa vyšlo von. Aj keby som chcel, aby niečo zostalo v tieni, nemal by som šancu, lebo dámy sa správali naozaj spontánne. Radiť sa nedalo. Scény sme nasvietili, postavili kameru a dámam povedali, aby šli smerom k nám. Ale ony sa vybrali úplne inými smermi.“

A čo vy? Prvýkrát ste boli režisérom, prvýkrát ste boli hercom.

SkryťVypnúť reklamu

„Herectvo som študoval, ale nikdy som žiadnu úlohu nedostal. To sa zmenilo, keď som producentovi predniesol predstavy o filme. Hlavnou postavou by mal byť starší muž, ktorý pije a býval s mamou, vravel som mu. A on mal jasno: Tak to teda sprav ty!“

To, že hlavná postava pije, bolo naozaj zrejmé. Kam ste sa pohli, tam stál pohár bieleho vína.

„Taký bol zámer. Malo byť vidno, že som trochu opitý. Ale tak akurát, aby som ešte mohol pracovať. Pritom som dbal o to, aby bolo víno naozaj dobré. Stalo sa, že mi do fľaše s etiketou kvalitného vína naliali nejaké zlé. Hneď som to zistil, a to bolo aj jediný raz, keď som pri nakrúcaní musel zakričať: Stop! Ak by som nemal dobré víno, do večera by som robiť nevydržal.“

Vo filme sa aj veľa je. Vy ste varili?

SkryťVypnúť reklamu

„Áno. Aj som pil, aj som varil. Veľmi dobre varím. A všetko sme to robili v byte mojej mamy. Nemali sme toľko peňazí, aby sme si mohli dovoliť čosi iné. Vďaka tomu sme síce získali krásny výhľad na celý Rím, ale ja som sa bál, že sa zrúti povala. Bolo nás tridsať, len na tej ťažkej kamere stáli štyria. Kamarát inžinier mi hovoril, že ten byt sa nezrúti, že je stabilný. Ale ja, ako správny režisér, som mal neurózu, a bol som presvedčený, že nevydrží. Keď to uvidí mama, myslel som si, tá mi to neprepáči a nechá nás prepadnúť sa!“

Dnes vás každý pozná, vie, ako ste žili. Má to nejakú výhodu?

„Naozaj ma všetci poznajú, poznajú môj súkromný život aj príbeh môjho súžitia s mamou. Na ulici ma zastavujú a vravia, že aj oni majú doma deväťdesiatročnú dámu. Niekedy sa ma pýtajú: Ach, robí mi prieky, je rozmarná, ako si s ňou mám poradiť? Akoby som bol nejaký expert!“

SkryťVypnúť reklamu

A nie ste?

„No, asi som bol. Dnes už moja mama nežije, zato som získal štyri nové - herečky z filmu. Stále mi volajú. Snažia sa mi ju nahradiť, a tak mi dávajú všelijaké rady a pokyny: Nepi toľko! Nefajči! Daj si tielko pod košeľu!“

Dnes je rovnako viditeľný aj Roberto Saviano, autor knižky Gomora. Vy ste spolu s ním písali scenár k filmu. Mysleli ste na to, ako veľmi riskujete, keď vo filme odhaľujete fungovanie mafiánskeho systému?

„Áno, cítili sme riziko a nebolo nám ľahko. Scenár sme písali v jednom dome - Roberta Saviana tam síce polícia odprevadila, ale potom odišla. Takže sme sa dosť báli, keď niekto zazvonil pri dverách. Všetci posielali otvoriť mňa, vraj, choď ty, ty si najstarší, tebe nič nespravia. Tak som šiel a oni sa spoza môj chrbát pozerali, kto tam bude stáť.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo to s Talianmi robí, keď vidia Gomoru? Môžu nejako Savianovi pomôcť?

„Spisovali sa už všelijaké petície, podpisovali sa pod ne aj intelektuáli z celého sveta. Ale pomôcť mu? To je ťažké. Už keď pred časom hľadal nejaký byt v Neapole alebo v Ríme, nevedel žiadny nájsť. Ľudia sa mu ho báli prenajať. Dnes nemôže nikam chodiť, ani do kina, nemôže mať žiadnu priateľku. Z Talianska bude musieť odísť.“

Gomora sa ťažko sleduje, lebo jej chýba logika tradičného príbehu. Postavy sú nečitateľné, do konca filmu neviete, ku komu patria.

„Viem, ľudia sú zvyknutí na filmy, kde vystupujú charizmatickí mafiánski bossovia a kde je život Krstných otcov fascinujúci. Ale my sme nerobili film o šéfoch, robili sme film o celej populácii. O ľuďoch, čo v takom systéme musia žiť. Neobviňovali sme, len sme ukazovali. Deti so samopalmi? Tie tam naozaj žijú tiež.“

SkryťVypnúť reklamu

Vás na tom nič neprekvapilo?

„Skutočnosť je ešte silnejšia, bláznivejšia ako scenár. Mali sme pocit, že vstupujeme do krajiny, kde sa bojuje. Priamo na bojisko. Matteo Garrone okamžite zabudol, že je režisérom. Realitu nemusel rekonštruovať, jednoducho ju len zaznamenal.“

Malo zmysel tento film nakrútiť? Možno proti mafiánskemu systému bojovať, ak sa odhalí?

„Myslím si, že ľudia tomu verili, preto nám aj pri nakrúcaní pomáhali. Akoby nás strážili, stavali medzi nás a nebezpečenstvo bariéru. Veľmi sme chceli, aby tento film existoval, a keď sa Roberto Saviano dozvedel, že ho má nakrúcať taký dobrý režisér ako Matteo Garrone, rozhodol sa ísť do toho tiež. Neviem, ako veľmi s tým filmom môžeme niečo zmeniť. Ten systém je už hlboko v našej kultúre. Ak sa má niečo zmeniť, pôjde to len veľmi pomaly.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 943
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 346
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 721
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 080
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 142
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 999
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 927
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 444
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


Elisabeth Moss ako June v záverečnej sérii seriálu Príbeh služobníčky.

Nový seriál o Gileáde vychádza z knihy Margaret Atwoodovej The Testaments.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 978
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 971
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 359
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 621
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 820
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 014
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 920
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu