Rozruch okolo Galérie Cypriána Majerníka jej môžu iné galérie len závidieť. Vďaka fotografiám nahých mužov mladej poľskej dvojice umelcov sa opäť verejne hovorí o hraniciach umenia a o tom, kto bude určovať, čo sa môže vystavovať.
BRATISLAVA. Nezrušiť výstavu, ale rovno celú galériu. To je možný scenár konca Galérie Cypriána Majerníka, ktorú bratislavské Staré Mesto obnovilo len na jar. Inštitúcia už za totality stihla pobúriť socialistických politikov natoľko, že v nej viaceré výstavy zakázali. A po rokoch sa objavila ďalšia kauza. Mladá poľská dvojica Zuza Krajewska a Bartek Wieczorek tu v rámci Mesiaca fotografie vystavila fotografie mužských aktov a momentiek, na ktorých je mužom vidno prirodzenie.
Riešenie toho, čo už sme prekonali
Svoje posledné slovo dnes k veci povedia poslanci Starého Mesta, keďže galéria je obecná. Na programe má byť odvolávanie vedúceho oddelenia kultúry na miestnom úrade Richarda Gregora. Ten za galériu zodpovedá.
On sám hovorí, že keď bude musieť odísť, skončí sa ambiciózny plán kultúrneho rozvoja, a s ním zrejme skončí nielen galéria, ale aj formálne založené Centrum vizuálneho umenia v bývalom Leninovom múzeu. Paradoxne, galériu nedávno obnovovali výstavou Otvorené zatvoreným, poctou výtvarníkom, ktorých v nej kedysi režim zakázal.
„Navádza to na veľmi veľa ironických komentárov. Mne pripadá úplne absurdné riešiť niečo, čo sme už dávno prekonali. Principiálne sa hlásime k európskym štruktúram, pre ktoré je sloboda prejavu najdôležitejším zákonom. Nie je možné byť hrdo niečoho súčasťou a na druhej strane popierať vo vlastnej krajine úplne základné právo,“ hovorí.
Chystané odvolávanie mnohí prirovnávajú k tomu spred dvoch rokov, keď z vôle župných poslancov padla hlava riaditeľky Stredoslovenskej galérie Aleny Vrbanovej. „Vo chvíli, keď vás odvolávajú bez pracovnoprávnych dôvodov, pre ideové záležitosti a osobitne v umení, ktoré nemá mať hranice, tá paralela sa ponúka,“ pripúšťa Gregor.
V duchu schválenej koncepcie
To, čo vzbudila výstava, ale chápe pozitívne. „Sú tisíce výstav na Slovensku, ktoré nemajú absolútne žiaden ohlas. Dokázali sme z toho vybočiť. Pre galériu ako takú je podľa mňa dobrý signál, že urobila projekt, ktorý vzbudil diskusiu. A navyše, diskusiu o základných veciach: o morálke, estetike, etike. Bohužiaľ, kritici výstavy to zúžili na to najbanálnejšie, čo je vidno,“ naráža na mužské akty.
Gregor nespochybňuje právo nadriadeného sledovať, čo sa v galérii vystavuje. „Staré Mesto pred rokom schválilo môj návrh kultúrnej koncepcie a ja nerobím nič iné ako to, že postupujem v jej duchu. Jej základom bola tvorivá sloboda v oblasti umenia a to sa týka všetkých žánrov.“
Prídu na rad zátišia?
Ďalším z princípov je aj opieranie sa o odborníkov. „Mám vzdelanie aj sám na to, aby som rozhodoval o tom, čo má byť v galérii, ale nechcel som to. Galéria má svoju radu, zloženú z nespochybniteľných odborníkov, a tá navrhnuté výstavy posudzuje.“
Snímky nahých mužov, ktoré vzbudili rozruch, sú podľa neho nepochopené. „Ten nekonformný pohľad, tie ironické momentky ukazujú existenciu komunity, jej spôsobu života. Mojím úmyslom nebolo viesť túto galériu smerom k minoritám, sexuálnym alebo akýmkoľvek. Je to náhoda, že práve takýto titul prišiel do galérie tak skoro po jej vzniku, ale môže to byť tým, že je to galéria mladých, a tí riešia svoje témy.“
Dodáva, že výstava nebola protizákonná ani pornografická, ani nespĺňa atribúty verejného pohoršenia.
„Nechcem prejudikovať, ale ak ma odvolajú, zrejme rezignuje rada galérie, pretože to je útok na slobodu prejavu. Bude sa k tomu musieť postaviť aj Slovenská výtvarná únia, ktorá vlastní značku galérie. Ak by sa aj zmluva o prepožičaní značky nezrušila, neviem si predstaviť, že by sa tu zrazu vystavovali zátišia, či akékoľvek iné konfekčné formy umenia.“
Záber z výstavy, pre ktorú ho chcú poslanci dnes odvolať. ARCHÍV R. G. |