Takmer päťdesiat nových slovenských filmov by malo mať premiéru do konca roka 2010.
BRATISLAVA. Bude horor, dráma aj komédia. Slovenskému filmu sa blýska na lepšie časy, aspoň podľa čísel. Do konca roku 2010 by sme mali vidieť päť desiatok premiér.
Pribudne aj žánrov. Čiernu komédiu nakrúti Jozef Pašteka, chystá sa aj krvavá „vyvražďovačka“ Gejzu Dezorza o masakre v Tatrách. Vari sa vracia žánrové kino? „Ťažko povedať, náš film nikdy nebol veľmi žánrový. Je to ale pestrejšie. Čo stále chýba, je klasická tvorba pre deti“ hovorí Miroslav Ulman zo Slovenského filmového ústavu.
Konkurencia, aká tu už dlho nebola
Pásmo o novinkách, ktoré nás čakajú, zostavil Ulman na bratislavskom festivale už štvrtý rok. Stále je v ňom pár ležiakov, ktoré nie a nie dokončiť, ako Keep smiling režiséra Paľa Korca.
Sú však aj prekvapenia – minulý rok o nich nikto netušil a už stihli premiéru. Príklad? Hiphopový Veľký rešpekt. Rešpekt zaň patrí mladému režisérovi Viktorovi Csudaiovi.
Situácia bude zaujímavá už koncom januára 2009. Týždeň po tom, ako príde do kín Tango s komármi Miloslava Luthera, bude premiéra debutu Vladimíra Balka Pokoj v duši. Obe snímky sú hrané, s príbehom zo súčasnosti. Takže konkurencia? To tu už dávno nebolo.
„Rozprávame o dvoch emigrantoch, ktorí prichádzajú so zvláštnym poslaním na pár dní do dnešnej Bratislavy. Jeden sa potrebuje rozviesť a druhý ho sleduje. Film vznikal v typicky našských podmienkach, teda s nízkym rozpočtom, ale o to s väčším osobným nasadením. Verím, že sa nám podarila originálna tragikomédia,“ povedal pre SME režisér filmu Tango s komármi Miloslav Luther.
Dnes je emigrovať ľahké. Také Írsko, destinácia pre au pair, sa v hraných filmoch objaví viackrát: v Líštičkách Miry Fornayovej a snímke Jazzus Tomáša Krnáča.
Džezmeni, Rómovia aj Twin Peaks
O krok pred fikciou sú dokumenty. Sú zaujímavé, oceňované a väčšinou nie také ťažkopádne. Pochyby o tom, či patria do kina, vyšumeli po Slepých láskach a dobrodružstvách Pavla Barabáša. Peter Kerekes teraz finišuje Ako sa varia dejiny, dokument o tom, ako „potreby ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov“. Film vznikal v rakúsko–česko–slovenskej koprodukcii s rozpočtom, ktorý by stačil aj hranej snímke. Kerekes totiž rád inscenuje. V kinách film štartuje vo februári.
Unavený Jaro Vojtek dokončil Hranicu, Marko Škop film Osadné–Brusel–Osadné, kde sa navzájom navštívia európski lídri a politici z malej slovenskej dedinky. Netradične ide na vec Marek Kuboš: to, v akom období žijeme, vyzvedá od dôchodcov.
Veľa má toho rozrobeného Robert Kirchhoff. Nakrúca o džezmenoch vo vojne proti popu, Rómoch, prenasledovaných cez druhú svetovú vojnu, aj o kauze Cervanová. O tej vraj vznikne slovenská verzia kultového príbehu Davida Lyncha Twin Peaks.
Väčšina našich mladých dokumentaristov je úspešná a zbiera rôzne ceny, no na Slovenskú televíziu má ťažké srdce. Bežné je, že film musia robiť vo vlastnej spoločnosti, založenej viac-menej z núdze.
Po Bathory a Muzike sa už diváci domáceho filmu neštítia. Návštevný rekord Fontány pre Zuzanu tento rok padol – a to sa zdal nedostižný. „Teraz je podstatné, aby nové filmy divákov zase neodradili,“ tvrdí Miroslav Ulman.
Fond bude po novom roku
Ako býva zvykom, premiéry sa ustavične odsúvajú. Uvidíme ich naozaj všetky? Keď pred troma rokmi mesačník Film.sk zverejnil zoznam projektov, podporených v rokoch 1993 – 2003, vysvitlo, že približne sto miliónov korún šlo na filmy, ktoré neboli v čase odpočtu dokončené. „Tie peniaze neboli spreneverené, ale normálne zúčtované. Len filmy nikto nevidel. Teraz je to už ošetrené, situácia je podstatne lepšia,“ hovorí Ulman.
V máločom sa filmárska obec zhodne, ale v jednom má jasno: pomôže audiovizuálny fond. Nová verejnoprávna inštitúcia, by podľa odhadu optimistov mohla rozdeľovať viac ako 200 miliónov korún, čo je asi dvakrát toľko ako doteraz. Na budúci rok bude fond zriadený, výhody sa naplno prejavia v sezóne 2010.