BRATISLAVA. Odvolávanie Richarda Gregora je v Starom Meste politická kauza. Minulý mesiac v galérii vystavili fotografie dvoch mladých poľských fotografov. Na nich boli obnažení muži, viaceré snímky boli z bujarých večierkov, na jednom z nich sa bozkávali dvaja muži.
Galerijná rada asi skončí
O odvolaní rozhodol starosta Petrek, požiadal ho o to poslanecký Demokratický klub. Poslanec Marián Procházka vyhlásil, že výstava v galérii, ktorá tu bola počas Mesiaca fotografie, je „dekadentná“ a ohrozuje morálny vývoj mladej generácie. Žiadal tiež, aby sa výstava zavrela, pretože v obecnej galérii nemá čo hľadať.
Oficiálne starosta zdôvodňuje odvolanie Gregora tým, že hoci je „výborný odborník, nie je dobrý úradník“. Čo s galériou bude ďalej, nie je jasné, hoci jej zánik odmieta starosta aj poslanci. Značka, ktorú má prepožičanú od Slovenskej výtvarnej únie, sa však viaže na Gregorovu koncepciu.
Gregor svoje odvolanie predpokladal, hovorí, že po jeho odchode zrejme abdikuje galerijná rada, ktorú zostavil a ktorá pracovala bez nároku na honorár. Nezáujem pôsobiť v rade po Gregorovom odvolaní potvrdili aj jej členky Mira Putišová z Považskej galérie umenia v Žiline a Gabriela Garlatyová z rimavskosobotskej Mestskej galérie.
Gregor ako kurátor?
Ďalší člen rady Bohumír Bachratý si myslí, že galéria by sa v každom prípade mala zachovať a možno by bolo dobré, keby zostala pre aktivity mladých výtvarníkov. „Jej existencia sa zbytočne sproblematizovala tou výstavou, no rozhodne to nemajú posudzovať úradníci alebo nejakí puritáni. Na každú výstavu môže mať každý iný názor, ale miera tolerancie, otvorenosti a zdravého rozumu by mala platiť. Tak ako neplatí.“
Vladimíra Büngerová, ktorá na čiastočný úväzok vykonávala funkciu kurátorky (no nebola kurátorkou inkriminovanej výstavy poľských autorov), má od mestskej časti zmluvu do konca roku. „Tento post si vyžaduje prácu na plný úväzok, čo sme aj poslancom deklarovali,“ povedala. Aj v prípade, že by takéto miesto vzniklo, Büngerová, ktorá pracuje v Slovenskej národnej galérii, by naň nereflektovala.
Podľa ďalšej členky galerijnej rady Zuzany Bartošovej sa bude Richard Gregor, ktorý pre galériu získal značku, priestor a našiel sponzora, uchádzať v konkurze o miesto kurátora. „Nie je dôvod, aby mu starosta neumožnil viesť galériu. Tá by potom mohla pokračovať podľa pôvodnej schválenej koncepcie,“ dodala Bartošová.
Samosprávy verzus galérie
Medializované súboje samospráv s riaditeľmi regionálnych galérií sa začali vlani. Predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja rozhodli o odvolaní riaditeľky Aleny Vrbanovej. Zdôvodnili to potrebou nového konkurzu na jej miesto.
Pokračovanie prišlo v máji tohto roku v Trnave, kde úradníci chceli odvolať riaditeľa Galérie Jána Koniarka Vladimíra Beskida a o pár mesiacov v Košiciach, kde post riaditeľa Východoslovenskej galérie musel opustiť Peter Markovič. Beskidovi vyčítali porušenia niekoľkých právnych a interných predpisov, Markovičovi zase úbytok návštevníkov, orientáciu na moderné umenie a nedostatky v riadiacej činnosti.
Všetci traja riaditelia sú vo výtvarnej obci považovaní za odborníkov a vo všetkých troch prípadoch vznikli petície, kde mnohé osobnosti vzniesli námietky voči závažnosti výhrad.
Potreba jasných pravidiel
Čo tieto kauzy spája s tou súčasnou v Bratislave, je otázka, či má galériu viesť skôr manažér alebo odborník.
„Ťažko povedať, čo je lepšie. Dôležité je najmä konečne určiť pravidlá konkurzov,“ myslí si výtvarná teoretička Beáta Jablonská. „Od zloženia konkurznej komisie závisí, aký bude riaditeľ, preto by v komisii mali sedieť zástupcovia samosprávy aj odborníci. A veľmi dôležité je najmä funkčné obdobie pre riaditeľa. Zmluvy na dobu neurčitú zvádzajú k mocenským hrám alebo k 'zabetónovaniu' na stoličke. Mohli by to byť napríklad štyri roky, podobne ako majú rektori.“
Nie je dôvod, aby starosta neumožnil Gregorovi viesť galériu ako kurátorovi. Tá by potom mohla pokračovať podľa schválenej koncepcie.
Zuzana Bartošová
Autor: Dorota Kráková (ba, her)