BRATISLAVA. Špeciálne zaujímavou novinkou súťaže Český Slávik 2008, ktorej víťazi budú známi zajtra večer, je premiéra kategórie Slávici bez hraníc. Súťažia v nej totiž výlučne slovenskí hudobníci.
„Zaviedli sme novú kategóriu pre najobľúbenejšieho slovenského interpreta. Už môžeme prezradiť, že víťazom bude jeden z trojice Elán, Horkýže slíže alebo No Name,“ citovala ČTK Jaroslava Těšínského z usporiadateľskej agentúry Musica Bohemica. Galavečer v pražskej Štátnej opere sa bude dať vidieť v priamom prenose televízie Nova. Okrem populárnych českých hudobníkov by sa na pódiu mali objaviť aj No Name.
Slovenské poprockové skupiny sú v Česku veľmi obľúbené, často tam koncertujú a ich hudba rotuje v rádiách. Práve No Name asi najintenzívnejšie pracujú na tom, aby sa presadili aj u našich západných susedov. Vďaka tomu si k svojmu desiatemu výročiu už mohli dovoliť odohrať aj samostatné české turné. V rámci neho zavítali až do jedenástich (!) českých miest a vozili so sebou aj českého predskokana, speváka Petra Bendeho.
Kým na slovenských Slávikoch v posledných rokoch kraľujú mladí hudobníci ako Desmod, Zuzana Smatanová a Peter Cmorik, v českej verzii tejto súťaže stále dominuje staršia generácia. Pozíciu najpopulárnejšieho speváka má pevne v rukách Karel Gott, na Luciu Bílú sa trochu doťahuje Aneta Langerová. Nominácie na skupiny sú trochu vyrovnanejšie, ale aj v tejto kategórii sa najväčšie šance dávajú skupine Kabát, ktorá existuje už od roku 1983. Podľa organizátorov pritom o cenách rozhodujú najmä ľudia do tridsať rokov.
Najviac nových mien sa zišlo v kategórii Objav roka, ktorej výsledky sa ako jediné budú dať ešte ovplyvniť priamo počas večera. Ako napísal denník MF Dnes, až do polovice priameho televízneho prenosu môžu českí fanúšikovia posielať esemesky pesničkárovi Tomášovi Klusovi, spevákovi Ondřejovi Rumlovi alebo klaviristovi Marekovi Ztracenému. Potom sa hlasy zrátajú a v závere ceremoniálu organizátori vyhlásia víťaza.
Český Slávik existuje od roku 1996. Nadviazal na tradíciu „federálnej“ súťaže Zlatý Slávik, v ktorej tiež o výsledkoch nerozhodovali odborníci z hudobnej brandže, ale hlasovanie ľudí. Tento rok si hudobníci rozdelia 165–tisíc odoslaných hlasov. Ďalším zásadným rozdielom oproti slovenskej verzii tejto súťaže je, že v Česku v oficiálnom názve stále figuruje meno hlavného sponzora.