Európske svedectvo
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2008
Jednotlivé prózy tvoria trpko prežité osobné svedectvo o pokorení, beznádeji, ale aj o nezdolnosti a smutnom osobnom vyrovnávaní sa s osudom. Zároveň sú však jednou z našich priepustiek do Európy.
Len niekoľko našich autorov vedelo a vie bez závanu epigónstva takto držať krok s duchom a smerovaním modernej svetovej literatúry. Laholove poviedky sú civilné, až vecne triezve, no ich svojská poézia ticho siaha na samé dno ľudskej duše, do jej najtajnejších zákutí.
Hovorí o vernosti a zrade, o utrpení fyzickom i oveľa bolestnejšom psychickom, ktoré si človek ako nezahojenú jazvu nesie v sebe po zvyšok života. Poviedky tohto výberu vyšli prvýkrát v roku 1968 a vlani vznikol podľa nich aj rovnomenný film Patrika Lančariča.
Intelektuálny zápas
Ikar, Bratislava 2008
Hrdina príbehu - kulturologicky vzdelaný Peter Škovran, ťažko nachádza miesto v slovenskej porevolučnej spoločnosti.
Už v mladosti si osvojí spoločenskú pretvárku a naučí sa z toho patrične ťažiť. Vnútorne vie byť sám k sebe úprimný a je odhodlaný svojej masky sa v príhodnej chvíli zbaviť, rozhodnejšie kroky však odkladá. Jeho vývoj od detstva až po súčasnosť vypovedá o zložitej ceste značnej časti slovenských intelektuálov, zaskočených novými požiadavkami doby.
Vnútorný zápas medzi zlom a dobrom má v sebe navonok čosi nadsadené, no v zásade je poctivý a správne pomenúva vlastné zlyhania.
Sochár (z) Bratislavy
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2008
Sochy, portrétne busty, pamätníky, náhrobky, záhradné plastiky a fontány Alojza Rigeleho zdobia bratislavské ulice, cintoríny a parky.
Vážený a vyhľadávaný sochár, ktorý sa narodil v roku 1879 v Bratislave na Šancovej ulici, študoval na viedenskej Akadémii výtvarných umení a v roku 1911 sa natrvalo usadil v Bratislave. Bol odchovancom viedenského klasicizmu, ktorého ovplyvnila talianska renesancia.
Portrétoval známe osobnosti v Bratislave a vo Viedni, vytvoril veľa diel na objednávku mesta či inštitúcií a je pochovaný na Ondrejskomcintoríne.