Zajtra sa začne festival Next, ktorý chce prekonávať hudobné stereotypy.
BRATISLAVA. Iná hudba. Tak sa dá v krátkosti opísať už deviaty ročník hudobného festivalu Next, ktorý začne zajtra v bratislavskom A4 - nultom priestore a potrvá do soboty 20. decembra. Ak totiž vaša predstava o súčasnej hudbe začína i končí kapelami na tohtoročných Slávikoch a potom navštívite tento festival, asi prídete o niekoľko hudobných ilúzii.
Sofistikovaná muzika nemusí znieť ako nepodarený stredoškolský večierok s gitarou a mikrofónom. Môže v sebe spájať metal aj džez, urban music a industrial i improvizáciu s klasickou hudbou.
Trochu odlišné pesničky
Už vo štvrtok sa návštevníci dozvedia, ako znie spojenie gramofónu a počítača s gitarou, keď to vo Viedni do rúk vezmú vizuálne umelkyne. To taký Peter Brötzmann v sobotu je skôr ako Rolling Stones improvizovanej hudby. Povráva sa o ňom, že počas jedného večera dokáže „zničiť“ až päť saxofónových plátkov. Je to už šesťdesiatnik, ale stále sa obklopuje mladými hudobníkmi. Do Bratislavy premiérovo privezie svoje trio.
Glitch či chipmusic, teda „rozrušovanie“ zvukov sa pomaly stáva módou. Jeho autentickú verziu však v piatok prinesie DJ Tendraw. Niektorým to znie, akoby ste hip-hop púšťali z pokazenej hracej konzoly gameboy, no aj taká môže byť budúcnosť elektronickej hudby. Londýnčan Tendraw spolupracoval napríklad so Spookym, britskou kapelou Klaxons či breakcoreovým dídžejom Scotchom Egg.
Orchester amatérov
O niečo podobné, ako sa pokúša napríklad rómska speváčka Ida Kelarová, sa v sobotu posnaží aj britský vokalista Phil Minton. On a dvadsať miestnych dobrovoľníkov naplnia heslo „spievať dokáže naozaj každý“. Speváci–nespeváci s ním absolvujú zajtrajší workshop. Minton, ktorý hral aj minulý rok na festivale Pohoda, sa tentoraz na pódiu predstaví bez ďalších nástrojov. Údajne chce prekonávať predsudky a zažité hudobné stereotypy. Podobne ako celý festival Next.
VIDEO: Koncert zboru Ferail Choir Phila Mintona Autor: tp