Úspešný je Gus Van Sant
Tento rok nakrútil nový film aj Gus Van Sant. Citlivý autor a režisér si tento raz vybral príbeh Harveyho Milka. To bol ambiciózny občan zo San Francisca, ktorý sa v roku 1976 dostal do vysokej politiky. Podarilo sa mu to napriek tomu, že verejne hovoril o svojej homosexualite. Takého politika dovtedy Američania nevolili.
Do filmu Milk sa zaľúbili newyorskí kritici, pre nich to je najlepšie kino roku 2008. A Seana Penna (na snímke Movieweb) v hlavnej úlohe vyhlásili za najlepšieho herca. Rovnaký názor mali losangeleskí kritici a aj zahraniční novinári v Hollywoode nominovali Penna na Zlatý glóbus.
Smiešne zápletky
Filmové nepodarky roku vymenoval britský denník Guardian. Okrem iného zvozil návrat Indiana Jonesa (na snímke Movieweb) a Ramba aj ďalší diel fantasy Letopisy Narnie: Princ Kaspian.
Ušlo sa aj filmom o irackej vojne, najmä komédii Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay. Hovorí o fajčiaroch marihuany, ktorí vpadnú do obydlia Georgea Busha. Podobne obišiel film An American Carol, paródia na ľavičiarske dokumenty Michaela Moora.
Kritici sa pýtajú aj na to, prečo postavy muzikálu Mamma Mia! hľadajú rodiča a zabudnú na test DNA. Lebo o tom by ABBA pesničku nezložila, odpovedá Guardian.
V kine sa útočí na miliardu
Podľa rebríčka agentúry Reuters tento rok ľudia do kín najviac chodili na Temného rytiera (na snímke Movieweb), ďalší príbeh o superhrdinovi Batmanovi, ktorý nakrútil Christopher Nolan. V januári ho spoločnosť Warner Bros. opäť nasadí do amerických kín, čím chce prekonať hranicu miliardu zarobených dolárov.
Ostatné priečky si podelili animované postavičky (Wall-E, Kungfu Panda, Horton), ďalší superhrdinovia (Iron Man, Hancock) a osvedčení Indiana Jones (India Jones: kráľovstvo krištáľovej lebky) s Jamesom Bondom (Quantum od Solace). Výnimkou je film Sex v meste na deviatom mieste.
Lásky nie sú slepé
Tridsaťsedem rokov muselo prejsť, aby na festivale vo francúzskom Cannes opäť premietali slovenský film. Úspech zaznamenali Slepé lásky (na snímke Artilerie), ktoré nakrútil Juraj Lehotský. Naša delegácia pritom z prestížnej akcie neodišla s prázdnymi rukami. Dokument o vzťahoch medzi nevidiacimi získal aj cenu ICAE Award for Art Cinema. Celovečerný debut už premietali na festivaloch v Montreale, Haife, Londýne či Štokholme. Ocenili ho napríklad v Zürichu a Reykjavíku. Filmári boli dôslední a dokument uviedli do kín aj so špeciálnou zvukovou stopou pre nevidomých divákov.
Za Slovensko budú Slepé lásky súťažiť o Oscary.
Postrachy z domova
Zatiaľ čo Česi do kina na domáce filmy chodia, našinec tým tuzemským dlho neveril. Po Muzike a Bathory je to už inak. Historický veľkofilm Juraja Jakubiska u nás videlo vyše štyristo tisíc ľudí. Sme teda za vodou? Sotva. „Teraz je dôležité, aby slovenské filmy divákov zase neodradili,“ povedal Miroslav Ulman zo Slovenského filmového ústavu.
Napríklad Cinka Panna (na snímke ČT). Začiatočníkovi sa prepečie všeličo, ale to, čo vykúzlil fontánami a Zuzanami ošľahaný Dušan Rapoš, neznesie ohľady. Kostrbatý príbeh rómskej primášky do nelichotivej kategórie sHity roku 2008 zaradil aj server Kinema.