LONDÝN. Svetoznámy britský dramatik Harold Pinter (na snímke ČTK), nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 2005 a jeden z priekopníkov absurdnej drámy, zomrel túto stredu vo veku 78 rokov. Britský dramatik, ktorého spájalo dlhoročné priateľstvo s českým exprezidentom Václavom Havlom, bol považovaný za najvýznamnejšieho predstaviteľa britskej drámy druhej polovice 20. storočia.
Havel sa dnes na svojich webových stránkach vyznal z obdivu voči Pinterovi a vyjadril sústrasť jeho vdove. „Harold Pinter bol skvelý dramatik, ktorého som si od mladosti veľmi vážil. Jeho hry považujem za skvelé,“ uviedol Havel.
Pripomenul, že sa s Pinterom, ktorý bol už dlho chorý na rakovinu hrtana, už v 70. rokoch minulého storočia osobne spriatelili. „Solidarita, ktorú prejavoval mne a mojim priateľom v čase nášho vzdoru, bola pre mňa veľmi dôležitá. Vedel som, že je ťažko chorý a jeho smrť ma zasiahla,“ uviedol Havel.
Pinter ovplyvnil moderné vnímanie divadla, povestný bol i radikálnymi politickými názormi. Udelenie Nobelovej ceny mu umožnilo verejne kritizovať vojnu v Iraku.
„Invázia do Iraku bola lúpežným aktom, aktom skrytého štátneho terorizmu demonštrujúceho úplné opovrhnutie pre koncepciu medzinárodného práva,“ povedal v roku 2005 v prejave pri preberaní Nobelovej ceny. Ten len vysielali, lebo slávny dramatik sa už vtedy pre chorobu na prevzatie ceny nedostavil.
Pinter pôsobil ako básnik, herec, divadelný režisér i filmový scenárista. Napísal 32 divadelných hier, medzi nimi Správca, Narodeniny či Návrat domov, a vytvoril, alebo sa podieľal na 22 filmových scenároch.
V niekoľkých inscenáciách svojich hier hral, mnoho ďalších režíroval.