BRATISLAVA. Slogan Všetko je na webe je čoraz menej iba reklamnou frázou. Najnovšie to dokazuje ambiciózny projekt s názvom YouTube Symphony Orchestra.
„Ako sa dostanete do Carnegie Hall? Cvičte a uploadujte,“ začal vyzývať muzikantov z celého sveta YouTube. Populárny server ponúkajúci najrôznejšie videá sa rozhodol zaexperimentovať a stvoriť prvý symfonický orchester cez internet. Objednal si premiéru symfónie od známeho čínsko– amerického skladateľa Tan Duna, ktorej premiéru odohrajú víťazi nezvyčajného konkurzu.
Na samostatnej webstránke www.youtube.com/orchestra už visia rozpísané party jednotlivých nástrojov symfónie. Ktokoľvek si ich môže stiahnuť, nacvičiť, zaznamenať svoj výkon na video a do 28. januára ho poslať (cez YouTube, pochopiteľne) komisii. O tom, kto sa posadí do orchestra na premiéru skladby v apríli 2009 v legendárnej newyorskej Carnegie Hall, budú rozhodovať aj hlasy fanúšikov, ktorým budú videá dostupné.
Nápad je originálny a podrobne prepracovaný. Ešte v októbri dostali noty do rúk členovia London Symphony Orchestra a naskúšali ich za prítomnosti kamier. Videá teraz YouTube ponúka uchádzačom o miesto v jeho vlastnom orchestri ako netradičnú pomôcku. Možnosť skúšať v domácom pohodlí a mať iba pre seba samotného autora ako dirigenta na neobmedzený čas, je luxusná.
VIDEO: London Symphony Orchestra s Tan Dunom
Okrem toho je tu ďalšie bonusové gesto: „V YouTube symfonickom orchestri môžete hrať na akýkoľvek nástroj. Ak váš nástroj v úvodnej ponuke nie je, vyberte si nástroj podobného rozsahu a výšky, aby ste mohli získať vhodný notový záznam,“ píšu autori projektu a na stránke ponúkajú vlastné návrhy.
Päťdesiatnik Tan Dun je uznávaný vo svete klasickej hudby a zároveň má cit pre masy – najviac ľudí ho pozná vďaka soundtracku pre film Tiger a drak. Jeho nová skladba šikovne kombinuje oba svety. „Nie je dlhá ani obzvlášť technicky náročná, v podstate taká postmoderná klasika,“ hovorí hudobný producent a muzikológ Adrián Rajter. „Trúbkové sólo evokuje Dvořákovu symfóniu č. 9 a je tam priamy citát z Beethovena.“
Ten priznal aj sám skladateľ. Skladbu nazval Internet Symphony No. 1 Eroica. Že sa zrodila v 21. a nie v 19. storočí, prezrádzajú disky z automobilových kolies, ktoré používa jeden z hráčov na bicie. Tie sú však jediným autorským „výstrelkom“.
Kto sa však chce naozaj posadiť do orchestra 19. apríla v Carnegie Hall, musí podstúpiť ešte jedno kolo konkurzu. Po nacvičení svojho partu z internetovej symfónie musí ukázať aj „povinné cviky“. To znamená vybrať si niektoré z odporúčaných diel klasikov od Bacha po Čajkovského a zavesiť na YouTube aj videozáznam dokazujúci jeho zvládnutie.