BRATISLAVA. Návšteva kina po novom roku nemusí byť únikom od všadeprítomnej politiky. Premietať sa totiž začnú drámy podľa skutočných udalostí, najmä politických afér. Hrabať sa v archívoch je v móde.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Vyše roka to robil napríklad J. Michael Straczynski, kým napísal scenár filmu Výmena. Najprv dostal echo. V záznamoch radnice Los Angeles, ktoré sa budú páliť, je vraj niečo zaujímavé. A naozaj – dych mu zobral súdny prípad z roku 1928. Slobodnej matke vtedy uniesli dieťa. Miestna polícia si chcela vylepšiť povesť a chlapca našla. Akurát to nebol ten pravý. Chybu potom odmietala priznať a nespokojnú matku odpratala do blázinca.
TRAILER K FILMU CHANGELING
Jedno dieťa za druhé
Obžalobu skorumpovanej politiky nakrútil Clint Eastwood, herecký veterán, ktorý pred časom prišiel na chuť réžii. Vzdialená mu téma nebola, narodil sa totiž v čase, keď táto kauza doznievala. Výmena pritom nie je jediný film, na ktorom minulý rok pracoval. V januári bude mať v USA premiéru jeho Gran Torino, príbeh o veteránovi z kórejskej vojny.
TRAILER K FILMU GRAN TORINO
Nechýbalo však veľa a Výmenu by nenakrútil Eastwood. Pred ním sa na ňu chystal režisér Ron Howard. Lenže ten napokon nestíhal, rozrobený mal iný film. Opäť politickú drámu.
Duel storočia
Volá sa Frost / Nixon a zo skutočných udalostí ťaží tiež. Howard sa vrátil do sedemdesiatych rokov, k afére Watergate. Úzko bolo vtedajšiemu americkému prezidentovi Richardovi Nixonovi, keďže sa práve prevalilo, že nechal odpočúvať svojich politických oponentov. Keď mu však ponúkli rozhovor pred kamerami, prekvapivo súhlasil. A interview, v ktorom svoje zlyhanie vysvetľoval, sa stalo tým najviac sledovaným v histórii.
TRAILER K FILMU FROST/NIXON
Muž, ktorý vtedy Nixona spovedal a dodnes na to spomína, je David Frost. Jediný novinár, ktorý sa môže pochváliť televíznymi skalpmi posledných siedmich prezidentov USA. Televízny duel sa stal slávny, neskôr podľa neho vznikla divadelná hra a podľa tej film.
Medzičasom už režisér Howard pripravuje pokračovanie Da Vinciho kódu, ale skok k politickej dráme mu vyšiel. Päť nominácií na Zlaté glóbusy hovorí za všetko.
Gay na radnici
Keď bol Richard Nixon ešte v prezidentskom úrade, v San Franciscu sa vynoril nespokojný, nenaplnený a dumajúci štyridsiatnik. Zrazu sa však zmobilizoval, vyšiel do ulíc a na leták napísal: Harvey Milk má pre každého niečo. Medzi to niečo patrilo aj povzbudzovanie homosexuálov, Milk ich vyzýval, aby sa neskrývali a zároveň obhajoval ich práva ako mestský poradca na radnici.
Aj Gus Van Sant sa ním nechal ovplyvniť, preto o ňom nakrútil film Milk. V máji v kinách uvidíme, aká silná bola osobnosť Harveyho Milka, ako vyzeral jeho politický boj aj súkromný život. „Nám ide o rodinu,“ hovorí Milkovi politický oponent, „môžu mať vari homosexuáli deti?“ A Milk mu odpovedal: „Nie, ale Boh vidí, že sa neprestávame snažiť!“
Združenia kritikov vyhlásili Milk za film roka, Sean Penn je nominovaný na Zlatý glóbus za hlavnú úlohu.
Symbol odporu
Milka zavraždili v roku 1978, o rok neskôr zabili parížski policajti Jacquesa Mesrina. Mesrine bol zvláštny typ, neuveriteľne sa podobal na vymysleného filmového hrdinu. Po vojne v Alžírsku žil ako gangster a vo svojej knižke Inštinkt smrti sa priznal k vražde 93 ľudí. A pokračoval ďalej.
TRAILER K FILMU L'ENNEMI PUBLIC N° 1
Francúzi o ňom nakrútili akčný dvojfilm – a knižky sa v podstate nedržali. Lebo Mesrine bol aj kohút a komediant, veľa si vymýšľať, keďže okrem iného túžil aj zaujať. Veľa ľudí ho však považovalo za symbol odporu proti moci a fandilo mu. Dokonca aj policajti, ktorým niekoľkokrát utiekol, ho srdečne zdravili a volali familiárne Jacques.
Prvý diel Verejného nepriateľa č. 1 k nám príde v marci, druhý v apríli. Je možné, že aj my pocítime voči Mesrinovi „zakázanú“ náklonnosť. Najmä preto, že v hlavnej úlohe exceluje Vincent Cassel.
Film bez movie
Dva filmy o jednom človeku, taký plán mal aj Steven Soderbergh. A tak vznikol El Che. Prvá časť má podtitulok Argentínčan, druhá Guerrilla.
TRAILER K FILMU CHE
Argentínčan bude v kinách v apríli, takmer rok po tom, ako mal premiéru v Cannes. Soderberg tam spomínal, ako mu už kdekto vyčítal, že obom jeho filmom chýba to „movie“, inými slovami, hollywoodske klišé. Správne, naozaj chýba, a preto je to aj taký zážitok. Osobitý zážitok je z Benicia del Tora, ten z Cannes odišiel s cenou pre najlepšieho herca.
Prečo nezabili Hitlera
Filmári hľadajú príbehy a zachádzajú pritom ďalej do minulosti. Februárová ValkýraBryana Singera napríklad rozoberá okolnosti najznámejšieho z nepodarených atentátov na Hitlera.TRAILER K FILMU VALKYRIE