Austrália Baza Luhrmana mala rozporuplné recenzie a tak som sa tešil, že sa na romantickom, gýčiarskom veľkofilme pobavím. Rozporuplnú odozvu som vnímal ako signál, že Baz je stále vo forme. Ak je cukrová vata dobre namotaná, mám ju rád.
Najprv sa Baz držal. Rýchly strih ako z klipu, dobré gagy a už ma mal. Kostýmy Nicole Kidman boli dokonalé. Austrálsky drsniak Hugh Jackman založil nový kánon. Už nielen namydlené ženy v kúpeľni sú objektom túžob divákov, režisér myslí aj na ženy a menšiny. Keď Jackman vylial vedro s mydlovou vodou na dokonalé telo, manželke zasvietili oči a ja som sa schuti rozosmial.
Na rozdiel od gýčiarov zo „skutočných príbehov“ sa Luhrman zahráva s témou lásky s vtipom, dejové zlomy sú tak očakávané, až smiešne. Je to výborne prerozprávané – vždy to platí o kamere, striedavo o dialógoch, odkazy na iné filmy nie sú postmodernou za každú cenu.
Austrália sa však napokon pokazila. Posledná hodina je tuctovou melodrámou, zveličenie aj vynaliezavosť sa podriadia politicky korektnému odkazu o porušovaní ľudských práv aborigénov. Škoda. Luhrmanovi nesvedčí, keď je politický korektný a konvenčný.