BRATISLAVA.
Tieto vzácne sakrálne stavby vyrástli pred niekoľkými storočiami (Najstarší z nich v obci Hervartov v Bardejovskom okrese postavili v roku 1500). Osem z nich zaradili v júli 2008 do Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Dodnes sa zachovalo 50 z 300 pôvodných stavieb. Tri štvrtiny z nich slúžia gréckokatolíckemu obradu, v ktorom je centrálnym miestom svätyňa oddelená ikonostasom, najkrajším a symbolicky najbohatším prvkom týchto chrámov. Práve ten je aj dominantou fotografií Karola Kállaya v tejto knihe, ktoré sprevádza meditačné slovo Mariána Gavendu. Knihu dopĺňajú texty Miloša Dudáša, ktorý čitateľovi približuje architektúru drevených kostolíkov.
Karol Kállay, rodák z Čadce (1926), je jednou z najvýraznejších postáv slovenskej fotografie. Vyštudoval ekonómiu v Bratislave, fotografovaniu sa venuje už od štúdia, od roku 1945 profesionálne. Vydal viac ako tri desiatky kníh a publikácií. Je autorom viacerých úspešných titulov, v ktorých prostredníctvom unikátnych fotografií zachytáva svet, ale aj rodné Slovensko.
Vo vydavateľstve Ikar vyšla Kállayova reprezentatívna farebná publikácia Slovenské hrady. Rovnako aj Divy Slovenska predstavujú našu krajinu v celej mnohotvárnosti a kráse. V roku 2006 uzrel svetlo sveta životopisný príbeh Karola Kállaya Potulky životom.