BRATISLAVA. Svetoznáma rakúska spisovateľka Elfriede Jelinek provokuje svojimi kritickými postojmi k fungovaniu spoločnosti. Otvorene hovorí o diskriminácii žien, sexizme, pornografii či rasizme. Jej tvorba je napriek nepriazni oficiálnych kruhov oceňovaná. Autorka je držiteľkou Nobelovej ceny za literatúru z roku 2004.
Písať začala v období, keď pre zdravotné problémy musela prerušiť štúdium dejín umenia a divadelnej vedy. Vznikli prvé básne, neskôr známe romány Milenky, Pianistka či škandalózna divadelná hra Burghtheater.
Jednu zo svojich divadelných hier nazvala Elfriede Jelinek Čo sa stalo, keď Nora opustila manžela alebo Opory spoločností. Dnes večer ju v premiére uvádza košický štátny činoherný súbor. Autorka sa v hre inšpiruje Ibsenovou Norou. Príbeh rozvíja od chvíle, keď ho nórsky dramatik ukončuje - teda keď Nora opúšťa svojho manžela a vydáva sa na vlastnú cestu.
Hru preložila Martina Vannayová, dramaturgiu má Martin Gazdík a réžiu Ján Šimko. V hlavnej úlohe Nory Helmerovej sa predstaví Vladimíra Brehová.
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.