Belousovová rozhodovala o gýčoch, Hodokvas premýšľal nad vlastnou existenciou, nominácie určili možných Oscarov a o Kaplickom hovorili už len v dobrom. Aj takýto bol týždeň v kultúre.
Naša národná odborníčka Belousovová sa dokáže vyjadrovať aj k umeniu. Najmä ak sa týka salámy, Slovenska, Černého a projektu Entropa – ktorým český výtvarník pobúril malomeštiacky vkus rôznych diplomacií. „Tento paškvil visí, zhanobuje a uráža Slovensko. Tu nejde o umenie, je to absolútna dekadencia,“ vraj vyhlásila. Možno Černého dielo nie je zaujímavým umením, ani dobrým humorom, no SNS svojou žiadosťou na už skoro bývalého ministra zahraničia – aby dôraznejšie konal - len pokračuje v trápnom precedense z kauzy s Galériou Cypriána Majerníka. Našťastie, ak sa politik vyjadruje k umeniu, skoro zákonite to končí blamážou. Ako v prípade ministra Mikolaja, ktorý tvrdí, že umelcom nechcú predpisovať, čo majú vytvárať, môžu slobodne zobrazovať svoje predstavy, ale nesmú prekročiť isté hranice.
Hodokvas nebude. Je to dobré? Je to zlé? Ktovie. Že hudobný biznis už nie je to čo býval, vie azda každý. A na Slovensku má existenčné problémy kde-kto. Je hlúpe z toho obviňovať zahraničného partnera festivalu. Na kazenie vecí si totiž vystačíme aj sami – Hodokvas posledné roky jednoducho nemal atmosféru. Škoda, konkurencia robí kvalitu.
Vyhlásili nominácie na tohtoročných Oscarov. O americkej akadémii si môžeme myslieť čokoľvek, no Oscar jednoducho je najdôležitejšie svetové filmové ocenenie. Čo nemusí znamenať – za najlepšie filmy. Polemiky, či Milionár z chatrče je alebo nie je filmom podľa skutočnej udalosti, sú pritom dokonale smiešne. Film je film a jeho primárnym cieľom je zabávať, aj keby to malo pre každého znamenať čosi iné. Filmovú akadémiu však najviac bavil Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, získal trinásť nominácii.
VIDEO: Trailer k filmu Podivuhodný prípad Benjamina Buttona
Ako je smutno-smiešnym symptómom „nášho“ prostredia, človek musí umrieť, aby si širšia verejnosť všimla jeho hodnotu. Takým je aj prípad architekta Kaplického. Väčšina ľudí si ho spájala najmä s hlúpou kauzou okolo prezidenta Klausa a futuristickej Chobotnice – návrhu novej českej národnej knižnice. Bolo by smutné, ak si Kaplického budú ľudia pamätať ako autora toho zelenkavého „čuda“, a nie ako jedného z najoriginálnejších architektov.
Autor: kultura.sme.sk