BRATISLAVA. Geometria nie je len odborom, ktorý sa zaoberá plošnými a abstraktnými priestorovými útvarmi, môže byť aj umením. Svedčí o tom aj výstava s názvom Hranice geometrie v bratislavskej Galérii Z. Prezentované diela majú totiž emóciu, dokážu rozprávať.
Veľa umelcov v malom priestore
Samotná geometria môže pre niekoho zaváňať nudou, pravidlami či striktnosťou. Treba však prekonať počiatočné predsudky a skúsiť sa jej dostať pod kožu. Aj ona totiž žije. Poprechádzať sa medzi dielami výstavy znamená oboznámiť sa s komplexným prierezom geometrických a konšťruktivistických tendencii v slovenskom umení. Zastúpené sú tu totiž diela od 60. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Nechýbajú, samozrejme, ani zástupcovia legendárneho Klubu konkretistov či nezameniteľné dielo jedného zo zakladateľov moderného sochárstva na Slovensku Rudolfa Uhera. Popri tom Rudolf Sikora, Marián Čunderlík, Eduard Ovčáček či Milan Dobeš.
Výstava nie je inštalovaná chronologicky, jej ambíciou totiž nie je diváka akademicky vzdelávať, ale skôr mu vo svojej celistvosti predstaviť fenomén tvorivej geometrie. Vedľa seba tu teda pokojne visí konštruktivistický́ klasik zvučného mena a mladý experimentujúci tvorca. Ich diela spolu komunikujú a divák má možnosť konfrontácie.
Večne živá
Výstava okrem toho dokazuje, že geometria nebola v umení len akousi krátkou epizódou. Svoje miesto v ňom má aj dnes. Vizuálnu pozornosť si tak získava napríklad aj obraz od mladej výtvarníčky Ingrid Višňovskej vytvorený z odrazových sklíčok.
Každý výtvarník je zastúpený len jedným dielom. Na neveľkom priestore, v dvoch miestnostiach a malej chodbe sa tu tak stretlo 38 umelcov, 38 rôznych tvorivých prístupov. Zaujímavé je tiež napríklad sledovať rozdielnu a v niečom predsa aj podobnú tvorbu manželov či otca a syna. Kurátorsky sa pod výstavu podpísali Eva Trojanová a Ľuba Belohradská.
Ambíciou výstavy, ktorá trvá 1. februára, je pokračovať počas roku v Galérii Z tromi samostatnými výstavami jednotlivých autorov. Pri jej návšteve získavate pocit, že tie diela, ktoré sú vám povedomé z umeleckých publikácií, naraz spolu pred vami akoby ožívajú. Vzniknúť má tiež i rozsiahly knižný projekt s totožným názvom, ako má výstava – Hranice geometrie.