BRATISLAVA. Tento rok sa do slovenských kín dostane 19. februára tretí slovenský celovečerný film Ako sa varia dejiny. Po hraných snímkach Tango s komármi a Pokoj v duši sa môžu diváci tešiť na dokument o vojenských kuchároch.
Režisér Peter Kerekes v ňom rozpráva, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. V dokumente účinkuje dvanásť kuchárov z rôznych krajín, pričom film je postavený na ich receptoch.
Ako kuchyňu si režisér ohraničil oblasť Európy. „Je to kuchyňa, ktorej rozumiem. Filmovali sme s kuchármi v Anglicku, Francúzsku, Čechách, Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne, Rusku a Izraeli," dodal. Ruska Klavdia Lobanovová varila počas blokády Leningradu sovietskym letcom, ktorí vzlietali do boja proti nemeckým lietadlám. Maďar Békés Mihály varil sovietskym vojakom počas ich okupácie Maďarska. Ljudmila Kornevová zasa varila sovietskym vojakom počas ich okupácie Československa.
"Vojenskí kuchári môžu ovplyvňovať náladu a výkon vojakov a svojimi vareškami vplývať na dejiny. Príprava jedál sa stáva metaforou boja," uviedol Kerekes. Vo svojom filme mapuje praktiky vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny, cez konflikt na Balkáne, vojnu o Alžír, ale nezabúda ani na sovietsku okupáciu Československa a Maďarska. V ich jedálničku sa nachádzal otrávený chlieb pre tisíc zajatých esesákov, maďarské klobásy pre 120-tisíc sovietskych okupantov, paprikáš pre 74-tisíc srbských vojakov či kohút na víne pre pol milióna francúzskych vojakov.
Peter Kerekes nakrúcal dokument Ako sa varia dejiny od roka 2005. Príbehy hľadal u 106 vojenských kuchárov, najstarší mal 95 rokov a dožil sa dokončenia filmu. Vzorovým príbehom "varenia dejín" bolo pre režiséra rozprávanie maďarského kuchára Józsefa Magyara, ktorý varil po boku Nemecka počas najväčšej katastrofy maďarskej armády, operácie na Donskom oblúku.
V nemeckej kuchyni varil len mäsové konzervy so zeleninou. Keď sa však dostali na maďarské územie, začal variť „poctivé maďarské jedlo s mäsom, slaninou a masťou“. Nemeckým vojakom však nesadlo a pre hnačku stratil celý 800-členný útvar bojaschopnosť. Počas nakrúcania sa režisérovi kuchári chválili nielen zážitkami, ale aj jedlom. Počas jedného dňa mal možnosť ochutnať i štyri guláše. Na konci nakrúcania zistil, že pribral 11 kíl.
Film Ako sa varia dejiny vznikol v rakúsko-slovensko-českej koprodukcii. V apríli bude mať premiéru v Českej republike a v máji v Rakúsku.