Náboženstvo ako porucha? Americkí aktivisti majú nový terč. Po garnitúre prezidenta Busha či fast foode je ním viera a cirkev.
Religulous je celovečerný dokument, za ktorý pôjdu jeho autori po smrti do pekla. Dvaja provokatéri v ňom vedú rozhovory s veriacimi rôzneho vyznania a poriadne si z nich uťahujú. Tým, kto sa pýta, je známy politický komentátor a komik Bill Maher, za kamerou stojí Larry Charles, režisér filmu s postavičkou Kazacha Borata.
Kazateľ neistotyNázov dokumentu Religulous spája slová „religion" (náboženstvo) a „ridiculous" (smiešny). Odkaz, ktorý v ňom Bill Maher adresuje civilizácii, znie: aby mohlo ľudstvo prežiť, musí náboženstvo zomrieť.
„Iní predávajú istotu, ja vyznávam evanjelium, ktoré káže: Neviem," tvrdí voľnomyšlienkár Maher, známy z talkshow televíznej stanice HBO. V dokumente vystupuje ako apoštol pochybnosti. Satirický kacír chce dokázať, že jeho neistota je cennejšia ako náboženské recepty, ktoré majú na všetko odpoveď.
Zástanca odluky cirkvi a štátu nešetrí najmä USA. Na frak však postupne dostanú aj ortodoxní židia, mormóni, scientologická cirkev či moslimskí fundamentalisti. Štáb cestoval po svete a z miest, ktoré navštívil, boli niektoré naozaj bizarné. V Múzeu kreacionizmu vidíme výjavy, ako si spolu nažívali dinosaury a ľudia. Iným úlovkom je zábavný park, v ktorom miesto Mickey Mousa pochodujú postavy z Biblie.
Manipulácia je dovolenáReligulous je hrou na otázky a odpovede, v ktorej sú údery pod pás dovolené. Ako píše magazín Entertainment Weekly, Maher s Charlesom „ani len nepredstierajú, že hrajú fér". Dvojica autorov má totiž v rukách strih a tým aj posledné slovo. Výnimkou nie je ani titulok, ktorý slová protihráča zlomyseľne podfarbí. Ako si všimol denník Seattle Post-Intelligencer, dokument pripomína filmy slávneho aktivistu Michaela Moorea. V oboch prípadoch sú scény „postavené tak, aby ten, kto sa pýta, vyzeral racionálny a príčetný, zato jeho predmet celkom mimo a šialený".
Nie celkom fér bol aj spôsob, akým štáb do ankety získaval respondentov. Bill Maher je televízna celebrita, jeho liberálne názory na legalizáciu marihuany či svadby gayov sú verejne známe. O tom, že sa budú rozprávať s obávaným komikom, preto obete vopred nevedeli.
Aj múdry schybíKritikom však na prístupe Billa Mahera prekáža niečo iné. Los Angeles Times poukázali na to, ako namiesto argumentov skĺza k lacnému výsmechu. Lacný je aj spôsob, akým si vyberá terče.
Sú nimi ľudia, ktorí o svojom náboženstve sami veľa nevedia a nevedia ani diskutovať - nie preto, že sú veriaci, ale preto, že sú hlupáci. Publikum sa však na nich baví. V kinách je Religulous štyri mesiace a tržby už niekoľkonásobne prevýšili náklady.
Z prekárania na plátne je v USA pomaly národný šport. Po tom, ako na piliere konzervatívcov zaútočil v dokumentoch ľavičiar v šiltovke Michael Moore, prišla vlna vážnych aj parodických reakcií. Uľavili si v nich filmári-pravičiari. Religulous si na odpoveď musí ešte počkať, isté však je, že má aj predchodcov.
Spochybniť Bibliu aj oficiálnu verziu americkej vlády o útokoch z 11. septembra 2001 si kládol za ciel Peter Joseph, jediný známy autor snímky Zeitgeist. Rozruch vzbudil aj dokument Jesus Camp. Ukazoval vymývanie mozgov v táboroch, kde sú deti pripravované na kresťanskú „svätú vojnu". Silná je v ňom scéna, v ktorej vedúca táboru prizná, že deti očkuje ideológiou. To isté robia moslimskí fundamentalisti a my sa musíme brániť, tvrdí a ani nemihne okom.
Odpoveď Billa Mahera a Larryho Charlesa poznáme. Koniec sveta naozaj príde, hovoria. Nie však preto, že by sa tak rozhodli božstvá. Skôr preto, že sa medzi sebou pobijú ich fanatickí vyznávači.
VIDEO: Trailer k filmu Religious
Milujú Ježiša a sú šťastní
Dokumenty o náboženskom fanatizme sa nakrúcajú aj u nás. V českých kinách práve premietajú novinku Ježíš je normální dvadsaťročnej Slovenky zo známej rodiny Terezy Nvotovej.
Keď bola Tereza Nvotová ešte dieťa, chodila do kresťanskej školy. Založili ju u nás misionári amerického Hnutia viery a ako vyplynulo z rozprávania bývalých žiakov, štandardná základná škola to nebola. Reči o Beatles, ktorí sú satanisti, neboli síce v osnovách, ale zato na dennom poriadku.
Spomienky ožili po rokoch. Mladá herečka a študentka dokumentaristiky stretla na ulici rozjarených misionárov triumfálneho Centra viery. „Vybavilo sa mi detstvo a povedala som si, že by som si to celé mala vyjasniť,“ hovorí Tereza Nvotová vo vlastnom filme.
Ježíš je normální nie je aktivistický dokument, ale otázka manipulácie detí Nvotovú nenechala chladnou. Kľúčová je scéna, v ktorej sa malý chlapec trasie plačom, potom ako kazateľka burcovala detský kútik slovami: Ježiš je absolútny borec borcov!
Napriek tomu sa Nvotová pokúsila pochopiť ľudí, ktorých „závislosť od Ježiša“ robí šťastnými.
Miloš Krekovič