BUDAPEŠŤ. Na prelome januára a februára, keď podobne ako v Bratislave aj v Budapešti prevláda šeď, ponúka svet v pestrých farbách filmové plátno. Tento ročník prehliadky Filmszemle v maďarskej metropole bol jubilejný, štyridsiaty.
Najviac pozornosti z produkcie minulého roka priťahovali celovečerné hrané filmy. V súťaži mali premiéru aj koprodukcie s menšinovým maďarským vkladom, medzi nimi aj dve slovenské - Kvety sakury režiséra Ivana Vojnára a Cinka Panna Dušana Rapoša.
Bohatá úroda
Ak je filmová úroda bohatá, má to jednu výhodu: snímky si môžu dopriať „luxus" oslovovať vyhranenú skupinu divákov. A hoci každý kasový úspech producenti vítajú, Maďari vedia, že neradno do jedného - dvoch titulov vkladať všetky nádeje a po prípadnom fiasku pochovávať kinematografiu ako celok.
Premietané filmy boli pestré, žánrovo aj generačne. Napríklad osemdesiatnik Péter Bacsó - pri príležitosti Filmszemle vyznamenaný cenou za celoživotné dielo - uviedol tradičnú komédiu Takmer panna (Majdnem szűz).
Naivnému príbehu o polepšenej prostitútke, ktorú zachráni láska k princovi na bielom koni, nechýba solídne remeslo ani vysoká miera gýču, zrejme však trafí do vkusu starších divákov. Podobne funguje diváčkam telenoviel určená zábava 9 a pol rande (9 és fél randi) komerčného režiséra strednej generácie Tamása Sasa.
Ambiciózne projekty predviedli najmä režiséri strednej a mladšej generácie. Aj u nás známy autor filmu Čierna kefa Roland Vranik vo svojom najnovšom filme Prenos (Adás) prináša víziu sveta, z ktorého sa odrazu vytratí čosi samozrejmé - obraz. Jedného dňa z ničoho nič monitory sveta vyhasnú. Nasleduje psychologický ponor do života jedinca a spoločenstva vo vyhranenej situácii.
Úvahy o ľudskom bytí sú súčasťou zaujímavej filmovej adaptácie prózy Stanislawa Lema Jedna ľudská minúta. Režisér Zoltán Verebes alias Peter Sparrow nazval svoj film výstižne a krátko: 1.
Režisér György Pálfi je aj u nás známy vďaka debutu Štikútka a spektakulárnej Taxidermii. Teraz prekvapil komornou, do značnej miery improvizovanou štúdiou zlyhávajúcich partnerských vzťahov na pozadí života v súčasnom veľkomeste. Film má príznačný názov Nie som tvojím priateľom (Nem vagyok a barátod).
Mladí a nádejní
Režisérka Krisztina Goda, ktorá sa nedávno zaslúžila o masový návrat diváka do kina na domáci film (jej inteligentná komédia Len sex a nič iné lámala rekordy návštevnosti), nesklamala svojim najnovším filmom Chameleón (Kaméleon). Spočiatku zábavný príbeh o sobášnom podvodníkovi sa opovážlivo rozvíja proti konvenciám žánru.
Prehľadnejšiu konštrukciu mal príbeh filmu Posledné časy (Utolsó idők) debutujúceho Árona Mátyássyho. Drobnokresba charakterov mladých ľudí, ktorí sa chcú vymaniť zo života v zabudnutej krajine pri ukrajinskej hranici presvedčila, že o pestrý filmový obraz je v maďarskom filme v budúcnosti postarané.
Autor: Tomáš Hučko (Autor je filmový režisér)