BRATISLAVA. ČTK to potvrdil producent Rudolf Biermann. Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi tak príde do kín asi sedem rokov od prvej klapky. Film, ktorý vyšiel asi na 6,6 milióna eur (200 miliónov Sk), pre finančnú náročnosť dokončili v poľskej produkcii.
"Film je prakticky pred ukončením strihu, nakrúcanie sa skončilo na jeseň," povedal ČTK Biermann. Filmárov tak čaká nahrávanie slovenskej, českej a poľskej jazykovej verzie. Zatiaľ nie je rozhodnuté, v ktorej krajine ho diváci uvidia ako prví. Viac ako polovicu potrebnej sumy totiž zohnali Poliaci od tamojšieho filmového inštitútu a televízie.
Nakrúcanie filmu o zbojníkovi z Terchovej pozastavili na jar 2003, keď sľúbené peniaze neposlal americký partner. Onedlho sa začali objavovať skeptické úvahy, že film nikdy nebude dokončený.
Kritici jeho tvorcom vyčítali, že za sumu, ktorú pohltil, sa mohlo nakrútiť niekoľko iných filmov. Keď zase poľský filmár Dariusz Jablonski koncom roka 2007 vyhlásil, že peniaze získa, médiá špekulovali, či herci príliš nezostarli.
Hlavný predstaviteľ, český herec Václav Jiráček, sa však podľa Biermanna nezmenil. Podľa neho to vidno aj v upútavke, ktorú už uvádzajú slovenské kiná. "Tá šermiarska scéna je z tohto leta a všetko ostatné je z rokov predtým," tvrdil Biermann. Okrem neho vo filme hollywoodskej režisérky poľského pôvodu Agnieszky Hollandovej hrá aj Táňa Pauhofová či Ivan Martinka. Zuzana Fialová od nakrúcania odstúpila pre erotické scény.
Premiéru Jánošíka, ktorý zrejme bude po Jakubiskovej Bathory najdrahším slovenským filmom, odborníci očakávajú ako filmovú udalosť roka. Tou bola vlani snímka o krvavej grófke za 13,3 milióna eur (400 miliónov Sk), ktorú v Česku a na Slovensku videlo asi 1,4 milióna divákov. Niektorých divákov však sklamala, keďže režisér Juraj Jakubisko ponúkol odlišný pohľad na legendu, údajnú masovú vrahyňu vykreslil ako nevinnú obeť intríg.
O národnom hrdinovi slovenskí filmári od roku 1921 nakrútili štyri filmy. Ten najnovší má historickú postavu z prelomu 17. a 18. storočia "očistiť" od rôznych klišé. "Určite to nie je legenda o Jánošíkovi v takom tom starosvetskom zmysle. Sú tam zaujímavé veci, ktoré ľudia nevedia a sú na základe historických faktov," tvrdil Biermann.
Podľa neho napríklad nie je známe, že Jánošíka najprv naverbovali do Rákociho vojska a potom ako zbeh musel slúžiť v Bytči na zámku. Podľa Biermanna vedel šermovať, jazdiť na koni, ale aj čítať a písať, čo zrejme podnietilo legendy o jeho nadprirodzených schopnostiach. Nový Jánošík by tak mýtus akéhosi superhrdinu vyvrátiť nemal.