LONDÝN, BRATISLAVA. Šialenstvo okolo Milionára z chatrče nebezpečne pokračuje. V nedeľu večer ho britská akadémia vyhlásila za najlepší film a zhodla sa so zahraničnými novinármi v Hollywoode, ktorí v januári rozdávali Zlaté glóbusy.
Najviditeľnejšou skupinou, ktorej sa film nepáči, sú Indovia zo slumov. Pred pár dňami si vyrobili transparenty a protestovali proti urážajúcemu názvu. V anglickom názve Slumdog Millionaire im prekáža slovo dog. V slumoch žijú v absolútnej chudobe, to áno, ale ako psy si predsa len nepripadajú.
Bollywoodsky, nie indický happyend
Je možné, že väčšina z nich film ani nevidela. Keby áno, mala by sa skôr cítiť polichotená. Pretože v príbehu Dannyho Boyla je hrdinom mimoriadne šikovný chlapec. Narodil sa síce v slume, ale aj tak nazbieral dostatočné množstvo skúseností na to, aby dokázal zodpovedať aj predposlednú otázku v súťaži Milionár.
Protestovať by skôr mohli tvorcovia v Bollywoode. Oni takých filmov, ako je Milionár z chatrče, už v podstate nakrútili tisícky. Ibaže ich takto štedro zatiaľ nikto neocenil.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Film má cenu BAFTA aj za kameru, hudbu a adaptovaný scenár a Danny Boyle ju dostal za réžiu. V ďakovnej reči pekne povedal: „Nakoniec nemôžeš ísť nikam inam, len tam, odkiaľ pochádzaš." Tá veta pochádza z jeho filmu, len sa akosi nezhoduje s romantickým a neoriginálnym happyendom, ktorým príbeh zakončil.
Milionár z chatrče má príležitosť rozvinúť predstavu o happyende ešte viac, pretože je nominovaný aj na Oscara. V posledných rokoch sa však nestalo často, že by mal film Zlatý glóbus, cenu BAFTA a Oscara naraz.
Tentoraz striedma Kate
Hoci presne v čosi podobné dúfa Kate Winsletová, druhá víťazka večera. Cenu má za film The Reader, hrá v ňom bývalú strážkyňu v koncentračnom tábore. Víťazstvo vyfúkla nielen Meryl Streepovej, ale aj sebe samej, pretože vyhrať mohla aj s úlohou frustrovanej manželky vo filme Núdzový východ.
O Kate Winsletovej sa vie, že veľmi túži po medzinárodnom uznaní. Keď si nedávno v Hollywoode preberala Zlaté glóbusy, predviedla hysterickú ďakovnú reč. Škodoradostníci ju okamžite zavesili na YouTube a dopisovali výsmešné komentáre. V Londýne sa už Kate ustriehla a povedala: „Ďakujem mame a otcovi. Radšej sa na nich nepozriem, inak by som začala plakať."
Striedmejšia reč oveľa viac pasuje k jej inteligentnému hereckému prejavu. Sľúbila, že takú predvedie aj v prípade, že by vyhrala Oscara.
Pätnásť rokov Mickeyho Rourka
Keď na odovzdávanie cien BAFTA prichádzal Mickey Rourke, vopred avizoval, že nebude sklamaný, keď vyhrá jeho kamarát Sean Penn. Lebo Mickey Rourke je rád, že ešte hercom vôbec je. „Stratil som dôveru všetkých naokolo, nesprával som sa ako profesio〜nál," hovoril pre agentúru Reuters.
A keď už mal cenu v ruke, bolo ho treba vypípať: „Ďakujem režisérovi Darrenovi Aronofskému. Dal mi druhú šancu po tom, čo som pätnásť rokov pracoval na tom, aby som si posral kariéru."
Rourke teraz chodí po svete a promuje film The Wrestler, kde hrá zničeného zápasníka. Ťažko pritom rozlíšiť, či žartuje, alebo nie, keď vraví, že jediným jeho kamarátom dlho býval iba jeho psík Beau Jack. Každopádne, jeho návrat je sympatický. A to, že oslavuje s fľaškou v ruke, sa zdá celkom prirodzené.
Určite je ešte stále veľa fanúšikov, ktorí 22. februára radi uvidia v jeho druhej ruke aj Oscara.
Reakcie na ceny:
"Som taký šťastný, že som tu, von z tmy," Mickey Rourke, ktorý získal za úlohu v športovej dráme Wrestler ocenenie BAFTA v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe.
"Cenu som dostal, pretože Darren (Aronofsky) za mňa bojoval," Mickey Rourke o režisérovi filmu Wrestler.
"Je to v božích rukách," Mickey Rourke takto odpovedal na otázku, či si myslí, že za výkon vo filme Wrestler získa po Zlatom glóbuse a ocenení BAFTA aj Oscara.
"Myslím, že je to o nádeji. Prišlo to v čase, keď potrebujeme film o nádeji," Simon Beaufoy, scenárista filmu Milionár z chatrče, ktorý získal ocenenie BAFTA v kategórii Adaptovaný scenár.
"Doma mám dve falošné 'Bafty', takže je úžasné mať jednu pravú," Simon Beaufoy prezradil, že má doma dve falošné trofeje BAFTA - jednu z čokolády a jednu z plastu, ktorú si kúpil cez internet.
"Dnes nám chýbate, budete nám chýbať veľa rokov, toto je pre vás. Ďakujem vám. Ďakujem vám," Kate Winslet, víťazka v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe za film The Reader, poďakovala zosnulým producentom snímky Anthonymu Minghellovi a Sydney Pollackovi.
"Stále tomu nemôžem uveriť," Penélope Cruz po tom, čo si prevzala ocenenie BAFTA v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe za film Vicky Cristina Barcelona.
"Televízne vedenie v dome môjho otca vyhorelo v noci, a ostáva mi len poďakovať každému, kto mu pomohol zaviesť predlžovací kábel, aby toto mohol pozerať v televízii," Danny Boyle, ktorý získal za film Milionár z chatrče ocenenie BAFTA v kategórii Réžia.
(sita)
Prehľad cien BAFTA:
Kategória
Nominácie
Najlepší film
Milionár z chatrče
Najlepší britský film
Man on Wire – Simon Chinn, James Marsh
Cena Carla Foremana (za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme)
Steve McQueen (režisér a scenárista) – Hunger
Najlepší herec v hlavnej úlohe
Mickey Rourke - Wrestler
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Kate Winslet - The Reader
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Heath Ledger - Temný rytier
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Penélope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Pôvodný scenár
Martin McDonagh - V Brugách
Adaptovaný scenár
Simon Beaufoy - Milionár z chatrče
Réžia
Danny Boyle - Milionár z chatrče
Film v inom, ako anglickom jazyku
Il y a longtemps que je t'aime (réžia: Philippe Claudel) - Francúzsko
Animovaný film
Wall-E (Andrew Stanton)
Hudba
Milionár z chatrče - A. R. Rahman
Kamera
Milionár z chatrče - Anthony Dod Mantle
Strih
Milionár z chatrče - Chris Dickens
Výprava
Podivuhodný prípad Benjamina Buttona - Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo
Kostýmy
Vojvodkyňa - Michael O'Connor
Zvuk
Milionár z chatrče - Glenn Freemantle, Resul Pookutty, Richard Pryke, Tom Sayers, Ian Tapp
Špeciálne vizuálne efekty
Podivuhodný prípad Benjamina Buttona - Eric Barba, Craig Barron, Nathan McGuinness, Edson Williams
Masky
Podivuhodný prípad Benjamina Buttona - Jean Black, Colleen Callaghan
Krátky animovaný film
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' – Steve Pegram, Nick Park, Bob Baker
Krátky film
September – Stewart le Maréchal, Esther May Campbell
Orange Rising Star Award
Noel Clarke
zdroj: www.bafta.org