VIEDEŇ. Švédska Kráľovská akadémia vied pred 50 rokmi udelila ruskému spisovateľovi Borisovi Pasternakovi Nobelovu cenu za literatúru pravdepodobne s pomocou americkej Ústrednej spravodajskej agentúry (CIA).
Americká tajná služba údajne financovala prvé vydanie Pasternakovho románu Doktor Živago, aby blamovala Sovietsky zväz. Pol storočia po publikovaní slávneho románu sa na svetlo dostali podklady akadémie, ktoré by mohli ozrejmiť úlohu CIA na zverejnení Doktora Živaga.
Prvé vydanie Dokotora Živaga.
Ruský novinár a historik Ivan Tolstý vydal už v roku 2007 knihu s údajnými dôkazmi úlohy západných tajných služieb v prípade Pasternak. "Američania chceli dať Kremľu facku. Chruščov ohlásil po smrti Stalina nový kurz," povedal Tolstý nedávno pre denník Süddeutche Zeitung. "Američania sa snažili vyvrátiť tento falošný dojem slobody. Rozhodli sa predstaviť nejakého zakázaného spisovateľa."
Trailerk filmu Doktor Živago s Omarom Sharifom z roku 1965:
Živago
Kniha Doktor Živago - tragický osud lekára a básnika a veľká láska jeho života na pozadí socialistickej revolúcie - vyšiel v roku 1957 v talianskom Miláne. Pasternak v roku 1956 poskytol priateľom na Západe niekoľko rukopisov potom, ako ruský časopis Novy mir odmietol román publikovať pre "patologický individualizmus hlavnej postavy". Po filmovej verzii z roku 1965 (v hlavnej úlohe s Omarom Sharifom) sa kniha stala svetovým bestsellerom odmeneným Nobelovou cenou za rok 1958. V Sovietskom zväze bola do roku 1987 zakázaná.
Špinavé je len to, čo je zbytočné.
Doktor Živago
Tolstý sa údajne z viacerých nezávislých zdrojov dozvedel, že k jednému z rukopisov sa dostala aj CIA. Nezodpovedaná zostáva otázka, či CIA mala aj priamy vplyv na rozhodnutie Švédskej akadémie. Pastrenak sa 23. októbra 1958 poďakoval za udelenie ceny, no o niekoľko dní sa po politickom tlaku ruských orgánov musel ceny zriecť.
Z rodiny umelcov
Boris Leonidovič Pasternak sa narodil v Moskve 10. februára 1890 v rodine umelcov. Jeho matka Rosalia Isidorovna Pasternaková (rodená Kaufmannová) bola klaviristka a otec Leonid Osipovič Pasternak bol akademický umelec na Peterburgskej akadémii umení. Boris Pasternak mal tiež dve sestry a jedného brata. Častými hosťami Pasternakovych rodičov boli rôzni ruskí umelci, medzi tých známejších patril napríklad Lev Nikolajevič Tolstoj, Rachmaninov, Skrjabin či R. M. Rilke.
Roku 1908 skončil gymnázium a pokračoval v štúdiu filológie a histórie na Moskovskej univerzite, v roku 1912 krátko študoval i filozofiu v Marburgu v Nemecku.
Autor: wikipedia