Dielo Erwina Wurma, ktoré sa na jeseň minulý rok stalo súčasťou bočnej fasády bratislavského sídla rakúskej stavebníckej spoločnosti, môže byť novou atrakciou vznikajúcej mestskej zóny na Mlynských nivách.
Vysoké nároky kladené na ideovú servilnosť, viac než na vtip a umelecké kvality sochárskeho diela, totiž u nás dosiaľ nedopriali výraznejším projektom do verejného priestoru.
Nie je to tak dávno, čo bolo dielo Erwina Wurma počas jeho súbornej výstavy vo viedenskom MUMOKu v roku 2006 inštalované priamo na budove múzea. Taktiež nie je náhoda, že Wurm svoju prácu zakomponoval ako parazita na výtvarne nudnú a sterilnú fasádu, a tým jej dodal príťažlivosť.
Čokoľvek sa môže stať materiálom pre sochu, tvrdí umelec, a jeho tvorba je toho jasným dokladom. Wurmove sochárske kompozície sú úvahami o vzťahu človeka k materiálnemu svetu a objektom, ktoré ho denne obklopujú.
Skôr by sa dalo hovoriť o výtvarných situáciách, pre ktoré nachádza inšpiráciu v každodennom živote, než o umeleckom zápase so sochárskym materiálom.
Moderná architektúra ako jedna z foriem každodennosti často v praxi popiera svoje prostredie, správa sa k nemu sebecky. Wurmovo dielo túto sebeckosť potláča, ba doslova ju zosmiešňuje. Využíva na to protiklady v mierke vecí, dočasnosť a labilitu, zásah do usporiadania vecí každodennej spotreby a použitia. Zámerne vyvoláva pocity nevhodnosti, smiešnosti a absurdity, ktoré každý intuitívne pozná a reaguje na ne.
Prostredníctvom inzerátov oslovuje bežných ľudí, aby participovali na jeho kompozíciách, prípadne aby realizovali jeho ideové projekty. Následne ich fixuje cez médium fotografie.
Súčasťou Wurmovej samostatnej výstavy vo Viedni bol aj podstavec pripomínajúci pódium, kde mohli návštevníci realizovať s príslušnými predmetmi performance podľa umelcovho nákresu.
Erwin Wurm svojimi dielami reaguje na symptómy tejto doby. Labilný dom akoby „doluznačky" chcel vrátiť veci do ideálneho stavu. A keďže to nie je možné, aspoň nás jemne irituje tým, že takým banálnym spôsobom narúša stanovený poriadok.
Autor: Daniel Grúň