Symbolom masového nevkusu sú na Slovensku komerčné rádiá. Aj keď sa obhajujú „call-outovými“ prieskumami, štatistikami a tlakom inzerentov, počúvať sa prakticky nedajú. Ale keďže dnes už počúva málokto, sú takéto rozhlasové stanice celkom úspešné. Ako funguje rádiový éter na Slovensku vysvetľuje v článku Peter Bálik.
Je to skoro k neuvereniu, ale po siedmich rokoch (ne)nakrúcania do kín možno dorazí film o Jánošíkovi. Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi stála približne 200 miliónov a oháňa sa nálepkami ako historický a veľkofilm. Dúfajme, že to nebude ďalší nepodarený pompézny gýč na stredoeurópsky bátoričkovský spôsobom.
Aj keď sa hudobný biznis topí v slabých predajoch, na Grammy – ceny amerických akademikov, o ktorých prestíži môže Aurel iba snívať – si čas nájde. Šou musí ísť ďalej, ako svojho času spieval Freddie Mercury a tú tohtoročnú si pre seba ukradli Robert Plant a Alison Kraussová.
Plant pritom odolal vidine miliónov, ktoré by asi zarobil, keby sa spolu s kolegami z Led Zeppelin vydal na „spomienkové“ turné.
Divadelné teatro sa z pozbíjaných dosiek novostavby SND presunulo aj do médií. Režisér Marián Chudovský, inak bývalý riaditeľ Opery SND, vyzval v otvorenom liste generálnu riaditeľku SND Silviu Hroncovú, aby sa vzdala svojej funkcie. Hroncová údajne spolupracuje už s piatym riaditeľom Opery, štvrtým riaditeľom marketingu, tretím riaditeľom Činohry a druhým ekonomickým riaditeľom. Vedenie Slovenského národného divadla však odkázalo, že nepovažuje za dôležité reagovať na jednotlivé časti Chudovského listu, pretože jeho výpoveď je emotívna, subjektívna a vo viacerých faktoch zavádzajúca.
Pravidelný prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa udialo počas týždňa v kultúre, vám prinášame každú sobotu predpoludním.
FOTO - ČTK, TASR / AP, SITA, SME - Pavol Funtál
Autor: kul