V nedeľu večer rozdajú v Los Angeles Oscary. Kandidátov na najlepší film je päť, favoriti sú však jasní už dlho. Sú dvaja: Podivuhodný príbeh Benjamina Buttona Davida Finchera a Milionár z chatrče Dannyho Boylea. V počte nominácií vedie prvý, má ich trinásť. Odhady však predsa prajú súperovi s desiatimi krížikmi. Za jednoznačného víťaza v kategórii najlepší film Milionára z chatrče tipuje napríklad britský Guardian. Niet sa čo diviť. Zlatý glóbus aj britskú Cenu BAFTA v tejto kategórii už príbeh z bombajských slumov má. Vyhlásia ho za najlepší aj členovia filmovej akadémie? Taký husársky kúsok sa naposledy podaril pred piatimi rokmi Peterovi Jacksonovi s tretím dielom Pána Prsteňov.
Okolo Milionára z chatrče je viac zvláštností. Film s nízkym rozpočtom má dialógy čiastočne v hinduištine. Odohráva sa v skutočných štvrtiach indickej chudiny, odtiaľ pochádzajú jeho herci. Postupy indického filmového priemyslu zase nesie štýl, v ktorom je nakrútený.
Bollywoodske publikum je známe živelným prejavom, a tak na Milionára z chatrče reagujú aj vysťahovalci v zahraničí. „Film treba zažiť v napratanej sále plnej Indov, aby to celé správne vyznelo," hovorí Slovák Richard o tom, ako film videl v USA. V Indii však film neobišla kritika. Výtržnosti priniesla nespokojnosť obyvateľov tamojších slumov. Dotkol sa ich výraz „dog" v názve filmu. Obraz krajiny sa nepozdával ani legende Bollywoodu, akou je Amitabh Bachchan. Neskôr sa herec, ktorého zbožňuje aj hrdina snímky, ospravedlnil. Novinári mu vraj do úst vložili príspevok čitateľa z jeho blogu. Vyvracať musel Boyle aj obvinenia zo zneužívania hercov. Tvrdí, že v chatrčiach nezostanú, čaká ich podpora a vzdelávacie kurzy.
Pravdivý obraz či povrchná exotika? O to sa pri Milionárovi z chatrče zase hádajú médiá na Západe. Debatu o scénach násilia a chudoby vo filme načalo internetové vydanie denníka The Times. Film, ktorý sa nimi snaží iba šokovať, prirovnali k voyerizmu v pornografii. Pravdivý film o Indii mohol nakrútiť len Západniar, upozorňujú zase Boyleovi zástancovia. Nirpal Dwalihal tvrdí, že bollywoodske filmy takej spoločenskej kritiky nie sú schopné.
To, že je Milionár z chatrče dielom západných tvorcov, je však pravda len napoly. Už len predloha - bola ňou kniha indického diplomata Vikasa Swarupa, inšpirovaná príbehmi detí na ulici.
V našich kinách má krutá rozprávka z indických slumov premiéru 26. februára.