Čakanie na galavečer prestížnych filmových cien si diváci krátia prechádzaním sa po koberci. Organizátori sa naopak snažili zakryť finančnú krízu a navrátiť Oscarom starý lesk.
LOS ANGELES. Stovky turistov s fotoaparátmi, televízni technici naťahujúci káble, osvetľovači nastavujúci svetlá a jedna zablúdená slečna, ktorá vo večerných šatách a so žltou igelitkou núkala turistom, nech si ju vyfotia.
Červený koberec a zlaté sochy stáli v Kodak Theatre dávno predtým, než tadiaľ prejdú tie najslávnejšie tváre svetových kín. Po koberci sa mohol pred nedeľným večerom prejsť, kto chcel, so sochami sa fotili jednotlivci i celé skupiny. Symboly oscarovej noci však do poslednej chvíle prekrýva igelit a hlavný vchod do divadla strážia dobre naladení, ale nekompromisní ochrankári. Za rampu sa dostanú iba organizátori a 1500 akreditovaných novinárov.
Divadlo potom uzatvoria tak, že hviezdy večera môžete vidieť iba s pozvánkou na slávnostný ceremoniál, niektorú z after party, alebo v priamom prenose v televízii.
Čo s krízou?
Tento rok sa dramaturgovia večera snažili zastaviť odlev divákov a pritiahnuť k sledovaniu filmových ocenení čo najviac ľudí. Po posledných rokoch oscarového úpadku siahli po príťažlivom moderátorovi z Austrálie, prekvapeniach a lesku niekdajších hollywoodskych večerov.
Moderátor večera Hugh Jackman pred Oscarmi pre televíziu ABC priznal, že má trému, humor ho však neopustil a sám sa na najdôležitejšie odovzdávanie filmových cien tešil: „Znervózňovať ma bude fakt, že tam bude sedieť Jack Nicholson. Ale nikdy som sa ešte nestretol s Bradom Pittom, ako ani s Angelinou Jolie. A tú by som teda rád stretol, čo by som nemal hovoriť, pretože ma moja manželka zabije," vtipkoval trinásť rokov šťastne ženatý herec.
Tohtoročné Oscary poznačila kríza, a to nielen tá ekonomická (oslavy po odovzdávaní cien škrtali rozpočty až o 75 percent). Niekoľko hviezd vrátane 18-ročnej Keishy Castle-Hughes, prišlo na odovzdávanie cien namiesto limuzíny na ekologickejšom hybride.
Keisha to odôvodnila tým, že je „síce ešte primladá na to, aby šoférovala, ale pristará na to, aby vedela, že životné prostredie je v ohrození".
Kto dostal Zlaté maliny
Večer pred odovzdávaním cien tým najlepším boli známe mená tých najhorších. Nelichotivé ocenenie Zlatá malina si vyslúžil napríklad bývalý agent James Bond. Jeho predstaviteľ Pierce Brosnan získal Malinu za svoj spev v Mamma Mia!
Hneď tri ceny získala Paris Hilton a dobehla tak Eddieho Murphyho z minulých ročníkov. Najhorší film bol Guru lásky a najhorší herec stvárniteľ jeho hlavnej postavy Mike Myers. Zlatú malinu však získal aj divácky úspešný Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky v kategórii za najhorší remake alebo diel.
Zlaté maliny na rozdiel od Oscarov neudeľuje porota, ale samotní diváci, ktorí si platia poplatok a patria do Nadácie Zlatá malina.
Bez dohody s hercami
Popritom sa diali aj iné dôležité veci. Americká herecká asociácia v sobotu odmietla „poslednú, najlepšiu a finálnu verziu" nového kontraktu s Alianciou filmových a televíznych producentov. Ako píše agentúra SITA/AFP, až 73 percent vedúcich členov hlasovalo proti návrhu.
Hereckej asociácii sa nepáčilo, že producenti chcú novú zmluvu podpísať na tri roky, namiesto pôvodných 24 mesiacov. Predstavitelia aliancie vyhlásili, že lepší kontrakt hercom pre ekonomickú krízu ponúknuť jednoducho nemôžu.
Rokovania tak od júna 2008 stále zostávajú na mŕtvom bode.
Rozdané sú i ceny Spirit
SANTA MONICA. Film o bývalom profesionálnom wrestlerovi s názvom Wrestler dominoval sobotňajšiemu 24. udeľovaniu cien Spirit, keď päť nominácií premenil na zisk troch sošiek. Z kalifornskej Santa Monicy si cenu odniesla hlavná kameramanka tejto snímky, predstaviteľ hlavnej postavy Mickey Rourke a Wrestler triumfoval aj v najdôležitejšej kategórii - Najlepší film.
56–ročný herec cenu venoval režisérovi filmu Darrenovi Aronofskému a svojej čivave, ktorá mu vo veku 17 rokov zomrela v pondelok. „Ďakujem Darrenovi, že mi veril. Režiséri ako on prichádzajú tak raz za 25 rokov,“ povedal Rourke.
V kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe sa z víťazstva tešila Melissa Leo za stvárnenie titulnej postavy v snímke Frozen River. Prestížnu cenu pre najlepšieho režiséra si prevzal Tom McCarthy za film The Visitor.
Najlepším zahraničným filmom sa na Spirit Awards stala francúzska snímka Medzi stenami, ktorá na festivale v Cannes získala ocenenie Zlatá palma.
Súťaž o Spirit Awards sa stala taká populárna, že jej organizátori sa rozhodli zaviesť novú podmienku pre prihlásené filmy ich výroba musela stáť menej než 20 miliónov dolárov. Veľké komerčné produkcie sa o Spirit Awards uchádzať nemôžu. Cieľom súťaže je podpora kreatívnej tvorby, ktorá sa podľa organizátorov dokáže lepšie prejaviť v nízkorozpočtových filmoch.
(sita/tasr/afp)