LOS ANGELES, BRATISLAVA. Dôvod na radosť má filmová Akadémia. Američanov, ktorých k televízorom prilákal nedeľný prenos z udeľovania Oscarov, bolo 36,3 milióna. Sledovanosť sa tak odrazila od dna. Boli ním rekordne nízke čísla minulého roka, keď galavečer za nudný označili sami hostia.
V nedeľu večer odmenilo publikum standing ovations už prvé scény programu. Klasické časy Hollywoodu pripomenul big band hrajúci pod trblietavou scénou. Tá zmenšila aj odstup účinkujúcich od publika. Ďalšou novinkou boli pätice hostí, ktorí ceny odovzdávali v dôležitejších kategóriách.
Vyšiel aj ťah organizátorov, ktorí nominovaným odporúčali, aby sa pri ďakovnej reči sústredili na osobný príbeh. Tri šťtvrte minúty na príhovor väčšina z nich presiahla, ceremoniál však trval len o málo viac, než bolo v pláne.
Vážnosť za vtip vymenil aj moderátor Hugh Jackman. Austrálčan známy zo snímok o superhrdinoch si uťahoval zo súťažiacich a v muzikálových číslach aj spieval a tancoval.
„Začínam veriť, že záchrana Oscarov je práca pre Iron Mana alebo Hancocka, superhrdinov s neochvejnými schopnosťami, ktorý nezáživné odovzdávanie cien napraví," pochválil Jackmana kritik z Los Angeles Times.
Oscarový prenos tento rok podľa údajov spoločnosti Nielsen Media Research videlo viac Američanov ako Emmy, Grammy aj Zlaté glóbusy.
Sledovanosť prenosu v USA však dlhodobo klesá od roku 1998. Rekordných 50 miliónov Američanov vtedy k obrazovkám pritiahli herecké hviezdy Kate Winslet a Leonardo DiCaprio v trháku Titanic.
Oscaroví diváci v USA
1998 – 50 miliónov
2007 – 41 miliónov
2008 – 32 miliónov
2009 – 36,3 milióna
(zdroj: Reuters)