Rozprávka, poviete si. To je v divadle fajn. Vychováva deti nielen k láske k divadlu, ale obyčajne obsahuje aj nejaké posolstvo, ktorým sa snaží deťom vštepiť, že majú byť dobré a že láska prekoná všetky prekážky. Na prvý pohľad sa to zdá jednoduché, ale opak je pravdou.
Ak má byť rozprávka určená pre deti od štyroch rokov, má iné kritériá, ako povedzme Harry Potter.
Myslenie takých malých detí je jednoduchšie, preto sa rozprávka snaží veci pomenovať priamo.
Asi aj to viedlo režiséra Kamila Žišku k značnej selekcii.
Strach zo strachu
Pri inscenácii Vianočnej koledy v Starom divadle v Nitre Žiška v prvom rade zmenil názov. Z Vianočnej koledy urobil Lakomstory z Londýna.
Motív Vianoc je v úzadí, názov zovšeobecňuje tému príbehu a zároveň priznáva, že z Dickensovho originálu zostalo len torzo. Text Žiška zveršoval, pričom rôznymi referenciami vo veršoch humorne prepojil príbeh z devätnásteho storočia a dnešný svet. Svoju Lakomstory ohraničil divadlom na divadle - chudobná divadelná skupina hrá divákom o lakomom Mr. Scroogovi.
Princíp divadla na divadle viedol tvorcov k mnohým digresiám, odbočeniam. Keď začal byť dej napínavý, herci okamžite odstúpili od hry, pripomínajúc, že len hrajú.
Bál sa režisér, že priveľmi vystraší malých divákov? Pre početné digresie vyznela pointa o tom, že láska Scrooga premenila, nepresvedčivo. Záver sa objavil náhle a bez dôslednej motivácie.
Babská šepkanda neplatí
Napriek tomu je Lakomstory z Londýna plná dobrých režijných nápadov v rovnako dobrom hereckom stvárnení. Herci Starého divadla vyvracajú babskú „šepkandu", že bábkoherci nevedia hrať činohru.
Práve naopak, vedia hrať s bábkami i hrať sa medzi sebou. Hrajú s vtipom, zveličením a bez pochýb vedia zaujať aj netrpezlivé detské publikum. Uprednostňujú tímovú prácu pred prezentáciou jednotlivca.
Lakomstory z Londýna nie je bezproblémovou inscenáciou, najmä z hľadiska dramaturgickej koncepcie, nejasnosti, ale vyvažujú originálne nápady, humor, cirkusovo-jazzová hudba, ostrovtipný text.
Preto sme, parafrázujúc autora, po tejto lakomej story ani nezostali chorí, ani nám nebolo treba zjesť chren či paralen.
Recenzia / divadlo
Charles Dickens - Kamil Žiška: Lakomstory z Londýna.
Dramaturgia: Veronika Gabčíková. Scéna, kostýmy, úprava bábok: Mona Hafsahl. Hudba: Kamil Žiška
Réžia: Kamil Žiška
Účinkujú: Ján Hrmo, Oľga Schrameková, Ivan Gontko, Roman Valkovič, Milan Vojtela
Premiéra: 20. februára v Starom divadle Nitra
Autor: Dária Fehérová