BERLÍN. Už tretí rok organizovalo Literaturbüro Freiburg v spolupráci s ďalšími významnými nemeckými nadáciami v Berlíne literárne sympózium s názvom Wechselstrom (Striedavý prúd).
Tentoraz bolo venované postaveniu žien, autoriek, redaktoriek zo strednej a východnej Európy v procese literárneho života a spoločenského diania tej-ktorej krajiny.
Na podujatí sa zúčastnili autorky z trinástich európskych krajín: Srbska, Rumunska, Ukrajiny, Bieloruska či Maďarska. Autorky, redaktorky, kultúrne manažérky prezentovali pri Brandenburskej bráne reflexie na svoju krajinu, na spoločenský a literárny život, čítali zo svojich textov.
Zazneli tu mimoriadne zaujímavé príspevky z krajín, ktoré sú síce neďaleko nás, no predsa o nich tušíme len to málo, čo si poskladáme z útržkov správ z médií. Subjektívnosť pohľadov mala za cieľ nabúrať stereotypy a klišé o jednotlivých krajinách, ich obyvateľoch a obyvateľkách, každodennostiach i úvahách o nich.
Napriek nanajvýš bohatej medzinárodnej účasti na tomto sympóziu chýbali hlasy zo Slovenska. Hoci vo fokuse podujatia bola práve stredná a východná Európa (do jednej z nich azda patríme), slovenské autorky a redaktorky by ste tu hľadali márne. Nie však preto, že by v konkurencii neobstáli.
To, čo neobstálo, je náš zahraničný kultúrny manažment. Oficiálny, zastúpený štátnymi inštitúciami, alebo neštátny, zastúpený dobre fungujúcim tretím sektorom, ktorý je však ešte stále príliš závislý od svojho veľkého nemotorného brata.
Autor: Renata Deáková