BRATISLAVA. Homosexuál? To je postava, na akú v starých československých filmoch natrafíte zriedka. A ak predsa, narysovaná je podľa predsudkov. Gay je v nich úchylák alebo skrachovanec, píše Iva Baslarová v českom časopise Cinepur. Kladných hrdinov však diváci s inou sexuálnou orientáciou potrebovali - aby sa do nich mohli vcítiť.
Cestičky sa našli. Jednou z nich bolo pozerať film po svojom a vložiť doň vlastné významy, iné, ako chceli autori. Obľúbenou v komunite homosexuálov bola napríklad rozprávka Radúz a Mahuliena, píše Baslarová.
Po roku 1989 u nás nebola o zahraničné „queer" filmy núdza. V tých českých a slovenských sa však zmenilo málo. Jednou z výnimiek je režisér Vlado Adásek. Ten o homosexualite otvorene rozpráva vo filme Hana a jej bratia. Väčší divácky ohlas však snímka z roku 2000 nevyvolala. Háklivej témy sa režiséri naďalej boja a angažovať sa nechcú. Rozporné reakcie vzbudil v roku 2005 dokument Anjeli plačú. Kritiku zaň Zuzana Piussi zožala aj od komunity gayov a lesbičiek. Tento obraz nie je reprezentatívny, tvrdili.
O zvrate sa hovorí v Česku. „Coming outom", čiže verejným vyrovnaním s homosexuálnou orientáciou, sa z novších filmov zaoberajú dva.
Nezávislá road movie Pusinky je debutom Karin Babinskej. Druhým je film Venkovský učitel, ktorý nakrútil v zahraničí známy a oceňovaný Bohdan Sláma. Hlavnou postavou je učiteľ, ktorý uteká z mesta na dedinu, aby sa vyrovnal s tým, že je gay. Hrá ho Pavel Liška.
„Bohdan píše filmy, ktoré pozoruje zo života, zo svojho najbližšieho okolia a zo skúseností, ktoré zažil na vlastnej koži. Táto téma bol podobný prípad, akoby jej bol plný, mal ju už v sebe," povedal Liška minulý rok v rozhovore pre SME.
Za najlepší český film minulého roka Venkovského učitela vyhlásili čitatelia serveru iDNES. Nominovaný je na Českého leva a zabodoval aj v zahraničí.