BRATISLAVA. V piatok a v nedeľu Slovenská televízia odvysiela posledné dve semifinálové kolá súťaže Eurovision Song Contest. Kým televízia si pochvaľuje sledovanosť priamych prenosov, veľké diskusie vzbudzuje spôsob, akým celá súťaž prebieha.
Bez náhradníkov
Začalo sa to ešte na generálke na prvý semifinálový večer, ktorý bol 15. februára. Spevák Desmodu Kuly sa pri nešťastnom páde z pódia zranil a kapela musela zrušiť účinkovanie vo večernom priamom prenose. Prvý náhradník, skupina Tanx, však šancu vystúpiť nedostal.
Dramaturg STV Vladimír Juhanesovič pre SME povedal, že náhradníci sú určení iba pre prípady, keby sa na poslednú chvíľu ukázalo, že skladba niektorého semifinalistu bola komerčne vydaná či verejne predvedená pred októbrom 2008, alebo ak by odmietol podpísať zmluvu s STV. Tanx sa následne rozhodli z Eurovízie odstúpiť.
Druhý pokus pre Desmod
V oficiálnom štatúte súťaže, v článku 4.5. je pritom doslovne napísané, že ak sa súťažiaci z akéhokoľvek dôvodu nemôže semifinále zúčastniť, jeho účasť v súťaži sa končí. Ako je potom možné, že Desmod dostal druhú šancu?
Jednoducho. Stačí si detailne pozrieť všetky propozície súťaže, kde na inom mieste nájdete takúto formuláciu: „Slovenská televízia si vyhradzuje právo zmeny spôsobu výberu piesní na Eurovision Song Contest 2009 vychádzajúc z množstva a kvality ponúknutých súťažných skladieb..."
Desmod by sa mal objaviť v piatom semifinále, ktoré Jednotka odvysiela v nedeľu. Potvrdzujú to hlasy z tábora kapely aj z televízie.
„Po zranení, ktoré Kuly utŕžil po páde z „eurovízneho" pódia, začína Desmod opäť koncertovať, prvou záťažou budú víkendové koncerty v Bratislave a vo Frýdku-Místku," objavilo sa predvčerom na webe kapely. Vladimír Juhanesovič nám na otázku o účasti Desmodu odpovedal len jednou vetou: „My ich čakáme."
Zmluva proti zmluve
Podľa našich informácií niekoľko semifinalistov zmluvy s STV stále nepodpísalo, ale preto, že im neboli doručené. Zaujímavosťou je, že mnohí z hudobníkov, ktorých záujmy chráni Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA), by podpísaním zmluvy s STV veľmi pravdepodobne porušili zmluvu so SOZA.
V jej článku II sa totiž píše: „Autor poveruje SOZA, aby ho výhradne (...) zastupoval pri výkone jeho majetkových práv k všetkým jeho dielam, ktoré v budúcnosti vytvorí". O pár riadkov nižšie sa uvádza, že sa to týka aj vysielania diel televíziou.
Zmluva, ktorú účastníkom súťaže predložila STV, však núti autorov podpísať niečo úplne iné: „Autor vyhlasuje, že vylučuje kolektívnu správu svojich práv k predmetu tejto zmluvy". Podľa článku 5.2. sa autori navyše zaväzujú udeliť STV licenciu v neobmedzenom rozsahu a na celý čas trvania práv (70 rokov).
„Budeme sa tým zaoberať na najbližšom zasadaní," povedal nám predseda výboru SOZA Matúš Jakabčic.
Bola by to záležitosť interného právnického sporu medzi SOZA a STV, keby vec nemala ešte jeden rozmer. Scenárista súťaže Juraj Čurný je zároveň podpredsedom výboru SOZA.
Vo vrcholných orgánoch SOZA okrem Čurného sedia aj traja textári, ktorí sú viacnásobne podpísaní pod pesničkami semifinalistov Eurovízie. Miroslav Jurika je tam zastúpený päťkrát, Marián Brezáni štyrikrát, Ján Štrasser dvakrát.
Dramaturgické záhady
STV stále odmieta oficiálne zverejniť, kto tvorí „interný tím hudobných dramaturgov", ktorí vyberali päťdesiatku finalistov. Podľa našich informácií ide o Vladimíra Juhanesoviča a Ildikó Schreiberovú z STV, ktorých dopĺňa Juraj Čurný. Ten je zároveň aj scenáristom súťaže a okrem SOZA pôsobí aj vo vrcholných orgánoch spoločností OPUS a Forza music.
Juraj Čurný to však za konflikt záujmov nepovažuje: „Slovensko je také malé, že nie je možné urobiť podobnú akciu," povedal nám minulý týždeň. „Nie je podstatné, či je niekto z Forzy, alebo z Opusu, dôležité je, aby akcia dopadla dobre. Nevidím v tom problém."
Ako Eurovision Song Contest dopadne, uvidíme dnes a v nedeľu večer na Jednotke.