Odkaz českého sochára Vladimíra Preclíka si slovenskí umelci pripomínajú v Galérii mesta Bratislavy.
BRATISLAVA. Každý kúsok torty, ktorú k šesťdesiatke „upiekli" výraznému českému sochárovi Vladimírovi Preclíkovi slovenskí umelci, má osobitú výpovednú hodnotu. Na výstave v Galérii mesta Bratislavy si všetkých sedemnásť drevených zákuskov môžete vziať do ruky a postupne ochutnávať umenie Sikoru, Kostku, Hovorku, Meliša, Klima a mnohých iných.
Tortu Vladimírovi Preclíkovi práve na tunajšom dvore Mirbachovho paláca odovzdávali už pred dvadsiatimi rokmi jeho priatelia, umelci. Teraz sa pri príležitosti jeho nedožitej osemdesiatky vrátila späť do priestorov galérie.
Dielo v centre pozornosti
Neznámy / Torta & Chaplin - taký je názov výstavy, spomienky na výraznú osobnosť a všestranného umelca Vladimíra Preclíka. Koncipovaná je v troch rovinách.
„Vedel som, že torta neunesie výstavnú sieň, je to komorná záležitosť," hovorí kurátor výstavy, sochár Juraj Meliš.Preto Meliš oslovil umelcov z torty, aby prispeli svojím voľným dielom a takýmto salónnym spôsobom vznikla výstava. Už nežijúcich autorov zastúpil výber z galerijných zbierok.
Na neveľkom priestore prízemia Mirbachovho paláca vedľa seba navzájom komunikujú plošné i priestorové diela Hovorku, Mydla, Hulíka, Sikoru, Kompánka, Kostku, Krošlákovej, Balka, Goliáša, Klima a Klimovej, Kolenčíka a Kolenčíkovej, Palka, Rostoku, Hoffstädtera a Meliša.
Pričom sa kurátor nesnažil výstavou o akúsi edukáciu, ale dostatočný priestor venoval samotnému umeleckému odkazu Vladimíra Preclíka. „Nechcel som robiť osvetovú výstavu, ale aby si každý divák uvedomil kontext," dodáva Meliš.
Popisky s názvom a technikou k dielam jednotlivých autorov by sme tu preto hľadali márne. Meliš bol proti tomu, pozornosť diváka upriamil priamo na samotné dielo.
Osemsto sôch
Okrem torty a tvorby jej autorov treťou rovinou výstavy sa stali Preclíkove diela. Sochy umelca prevažne zo súkromných zbierok. Nechýba tu ani fotodokumentácia jeho známej sedemmetrovej plastiky Chaplina pre Nový Barrandov a sprievodný film.
Prostredníctvom presklených vitrín sú prítomné tiež významné chvíle zo života a tvorby umelca. Vďaka tomu sa dá aspoň na obrázkoch poodhaliť jej nepatrná časť. Preclík vytvoril totiž viac než osemsto sôch a je aj autorom deviatich kníh. „Mimoriadne silné bolo jeho obdobie koncom 50. rokov, keď stvárňoval českú avantgardu," vraví Juraj Meliš. „Portréty Wericha, Čapkovcov, Zrzavého, Ježka..."
Dvadsaťročná torta
Centrálnou plastikou výstavy však ostáva takmer dvadsaťročná drevená torta. Sprevádzajú ju fotografie z jej odovzdávania. Dovezená bola priamo z Bechyne, kde je stála expozícia Preclíkových diel. „Dodnes nestratila torta nič na svojej sile," hovorí Meliš. „A to nielen po stránke estetickej, ale aj faktografickej, sociálnej, ľudskej a kolegiálnej."
Výstava, ktorá je poctou originálnemu umelcovi, potrvá v Bratislave do 11. apríla, potom sa presunie do Nových Zámkov.