BRATISLAVA. Málo známu, no veľmi významnú tvorbu reštaurátora Franza Storna staršieho (1821-1907) z druhej polovice 19. storočia prezentuje Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave.
Podľa spolukurátora výstavy Dušana Burana zo SNG sa Storno, bývajúci v meste Šopron, podieľal na realizácii dôležitých historických objektov na Slovensku, v Uhorsku i mimo neho. Zaujímavé je, že to dosiahol ako didaktik, keďže mu chýbalo odborné vzdelanie. Vyučený kominár sa už v mladosti veľmi zaujímal o pamiatky, architektúru, kreslenie i maľovanie. Jeho amatérsky záujem prerástol do takých rozmerov, že s ním nadviazali spoluprácu odborné inštitúcie vo Viedni a iných mestách.
"Tento amatérsky architekt sa stal čelnou osobnosťou uhorského historizmu i zanietený zberateľ umenia," na dnešnej tlačovej konferencii ho charakterizovala spolukurátorka výstavy Bernadeta Grasl zo šopronského múzea.
O kvalitách Storna svedčí nielen množstvo pozoruhodných realizácií vlastných architektonických či umeleckých návrhov, ale aj vystavené ocenenia - Kríž pápeža Silvestra za zásluhy a Rytiersky rad cisára Františka Jozefa. Tento reštaurátor sa venoval aj voľnej výtvarnej tvorbe, čo dokumentuje jeho múzeum v Šoprone.
Expozícia na treťom poschodí Esterházyho paláca SNG predstavuje najmä jeho kresliarske reštaurátorské návrhy. Okrem zahraničných objektov sú vo výbere niektoré reštaurované budovy alebo diela v Levoči, Spišskej Kapitule, Nitre, Skalici, Banskej Bystrici a iných mestách. Storno sa nevenoval len cirkevným stavbám, čo dokumentujú jeho návrhy neogotickej kolkárne či záhradného pavilónu. Popri detailoch sošiek, oltárnej architektúry, nástenných malieb či okenných vitráží sú tam aj kresby celých stavieb z rôznych pohľadov. Reštaurovanie kláštorného Kostola benediktínov v Hronskom Beňadiku je v dvoch miestnostiach rozkreslené na 35 obrazoch. Postup pri obnove Kostola sv. Kataríny v Kremnici je popri mnohých kresbách doplnený desiatimi dobovými fotografiami chátrajúcich objektov pred rekonštrukciou.
"Na nich vidieť pamiatky v takom stave, v akom ich nikto neuvidí, pretože časť z nich už neexistuje a časť bola radikálne prestavaná," zdôvodnil Buran unikátnosť fotografií. Podľa jeho slov autori koncipovali výstavu s didaktickým zámerom. Koná sa v rámci cyklu predstavovania umelcov 19. storočia a potrvá do 3. mája.