Akčné sci–fi o superhrdinoch Strážcoch rozpohybovalo komiks, ale nič viac.
Vyplýva kvalita filmovej adaptácie z vernosti predlohe alebo ide o samostatné dielo? V oblasti filmového umenia je odpoveď jednoznačná. Lenže kto by už dnes nakrúcal snímky s astronomickými rozpočtami len pre potechu a naplnenie umeleckých ambícií?
Film je biznis, producent musí zarábať. A na to, aby si tovar - vstupenku do kina - kúpilo čo najviac zákazníkov, sa využívajú prostriedky, ktoré nemajú nič spoločné s umením a často ani s filmárskym remeslom. Jedným z nich je záľuba v predlohách.
Fanúškovia si pochvaľujú
Päťdesiatšesťročný britský autor Alan Moore úspešne aplikoval na komiks zákonitosti literatúry. Jeho grafické romány sa pohrávajú s žánrovými stereotypmi a oslovujú dospelých, intelektuálne náročných čitateľov. Tri z nich - Z pekla, V ako Vendetta a Liga výnimočných - sa už filmovej podoby dočkali. Ani jeden sa však nestal trhákom.
Keď štúdiá na výrobu filmu Watchmen najali režiséra Zacka Snydera, presláveného filmom podľa komiksu 300, fanúšikovia Moorovej predlohy stŕpli. Napokon si však pochvaľujú, film sa údajne verne pridŕža originálu. To však neznamená, že je možné hoci aj do veľkorysých 163 minút vtesnať a nezasvätenému divákovi vysvetliť všetky roviny, vzťahy či motivácie. Výsledkom je minimum akcie, maximum dialógov aj vnútorných monológov.
Strážcovia na okraji
Príbeh nás zavedie do nedávnej minulosti - ibaže alternatívnej. Efektný úvodný zostrih ilustruje, ako 80. roky ovplyvnili superhrdinovia - Strážcovia. Studená vojna medzi veľmocami síce zúri a hrozí aj globálna jadrová katastrofa, USA však zvíťazili vo Vietname, nekonala sa aféra Watergate a americký prezident Nixon je ešte stále v úrade.
Strážcovia, ktorí mu pomáhali, sa po čase sami stali hrozbou, preto boli vylúčení z verejného života. Nie sú to žiadni úžasní hrdinovia, garanti morálky. Mnohým z nich sa páči moc i strach, ktorý dokážu rozosievať.
Taký je i Komediant. Keď zomrie, nikoho to nezaujíma. Iba jeho kolega Rorschach šípi, že vražda je súčasťou väčšej hry a vyzýva ostatných, aby sa prebrali z letargie.
Film, čo neznechutí, pobaví
Sklamaní, zatrpknutí superhrdinovia v totalitnom svete stojacom na okraji skazy. To je východisko pre skvelý film. Snyderovej snímke však chýbajú hĺbka a mnohovrstevnatosť. Iba ilustruje zápisky z Rorschachovho denníka. Ambície scenára sú podoprené adekvátnym obsadením, nie hereckými výkonmi. Viac práce robia dobové hity a hudba Tylera Batesa. Zaujímavý, hoci nie novátorský je pochmúrny obraz kameramana Larryho Fonga.
Ambiciózny Snyder nakrútil filmovú podobu podľa komiksu, ktorý je považovaný za nesfilmovateľný. Ibaže za cenu ústupkov a neobratností. Fanúšikovia dostávajú viac-menej vernú pohyblivú verziu obľúbeného diela. Nás ostatných neurazí, neznechutí, ba i pobaví. Taký nefalšovaný pôžitok ako komiksová predloha však nezaručí.
Recenzia / film
Strážcovia (Watchmen)
V. Británia / USA / Kanada, 2009
163 minút
Réžia: Zack Snyder, Námet: Dave Gibbons – komiks
Hrajú: Carla Gugino, Patrick Wilson, Jackie Earle Haley, Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Malin Akerman a další
Slovenská premiéra: 5. 3. 2009