Najprv prišli úspech, sláva a peniaze. Jeho kniha Gomora o mafiánskom systéme zaujala celý svet, rovnako dopadol aj rovnomenný film. Dnes však Roberto Saviano žije pod hrozbou smrti a ešte sa aj bude musieť brániť pred obvinením z plagiátorstva.
BRATISLAVA. Talianski novinári nemohli prestať, tlieskali a tlieskali. Boli nadšení, hrdí, pyšní, že ich na festivale v Cannes reprezentuje Gomora.
To už nebol film, ktorý na mafii parazituje, aby diváka zabavil alebo ho držal vo vzrušujúcom napätí. To už bol film, čo mafiánsky systém v Neapole ukazuje veľmi podrobne, realisticky, bez pridanej dramatizácie.
Až tak, že výsledok bol šokujúci aj neznesiteľný zároveň.
Gomora získala v Cannes Grand Prix a ku koncu minulého roka ju vyhlásili aj za najlepší európsky film. Zároveň sa do sveta čoraz viac šírila knižná predloha. Už ju preložili do tridsiatich troch jazykov, rástla sláva i finančná odmena jej autora, Roberta Saviana.
Teraz sa však o priznanie autorského podielu uchádza ešte jeden muž. Talianske noviny Il Giornale zverejnili sťažnosť Simonea di Meo - Saviano vraj vykradol články, ktoré on kedysi písal pre Chronache di Napoli.
Fakty v literatúre
Z knižky Gomora je pritom zrejmé, že Saviano písal z vlastnej skúsenosti. Medzi mafiánske kruhy sa infiltroval ako robotník, skladník aj čašník, vďaka tomu mohol veľa odhaliť i popísať.
Presne uvádza mená osôb aj ich funkcie a vyvracia mnohé mýty. V Neapole nežije len niekoľko rodín s neštandardným životným štýlom a vzťahom k zákonom. Neapol je prerastený celým mafiánskym systémom:
Camorra legálne podniká s kvetmi i mäsom, vlastní diskotéky, má na starosti odpratávanie odpadu, kontroluje obchod s narkotikami, zneužíva európske granty. Ročne má skoro trikrát taký obrat, ako Fiat zarobí na celom svete.
Svoje zážitky a skúsenosti s Camorrou doplňuje Saviano faktmi. Ale novinár di Meo tvrdí, že mnohé tie fakty najprv zverejnil on v novinách, a niektoré zas Savianovi s dôverou vyrozprával. V knihe Gomora sú vraj raz trochu pozmenené, a inokedy zas kompletne prebraté, bez toho, že by sa zverejnil aj zdroj.
A aby di Meo dokázal Savianovo plagiátorstvo, zhromaždil podrobnú dokumentáciu svojich článkov a odovzdal ju súdu. V júli by sa malo začať s vypočúvaním.
Tragický koniec
Roberto Saviano zvykol hovoriť, že čím je väčšia pozornosť verejnosti, tým je väčšie ohrozenie mafiánov. On sám však takúto publicitu nepotrebuje. Mimoriadny úspech Gomory ho už tešiť nemôže, minulú jeseň už bolo jasné, že v Neapole zostať žiť nebude môcť, Camorra sa mu vyhráža smrťou. Obvinenie z plagiátorstva je len ďalšou starosťou navyše.
Ešte v Cannes, to bolo minulý rok v máji, vystupoval Saviano ako sebavedomý muž plný energie. Ten dojem je už dnes preč.
Španielsky denník El País písal o tom, ako sa s ním minulý mesiac stretol. Je to tragické čítanie. Saviana opustili priatelia, von môže vychádzať len s piatimi ochrankármi, len spolu s nimi si môže v obchode vyberať nové domáce spotrebiče i špagety.
Nemôže používať kreditku a musí sa sťahovať vždy, keď na jeho dom postavia lešenie - lebo hrozí, že v stavebnej firme robí niekto z Neapola. A odísť do inej krajiny zatiaľ nie je riešením, pretože žiadna iná krajina ako Taliansko mu nebude ochotná zaplatiť ochranu.
Bol mladý, keď knihu písal. Tušil, že je to riskantná cesta, ale netušil, že až taká riskantná. „Je mi ľúto, že som si zničil život jednou knihou," povedal.