BRATISLAVA. Vo svete, aj u nás sa dnes oslavuje Svetový deň divadla. Naše divadlá si tento sviatok pripomínajú predovšetkým premiérami. Na tento víkend je ich teda viac ako inokedy.
Starí aj noví klasici
Slovenské komorné divadlo v Martine uvádza inscenáciu A budeme si šepkať. Tvorí ju mozaika autobiografických textov štyroch žien slovenskej literatúry - Hany Gregorovej, Ľudmily Podjavorinskej, Eleny Maróthy Šoltésovej a Terézie Vansovej. Do ich detstva, manželstiev, za ich snami a túžbami zavedie divákov tím režiséra Kamila Žišku.
V hlavných úlohách sa predstavia Nadežda Jelušová, Ľubomíra Krkošková, Jana Oľhová a Eva Gašparová.
Študenti VŠMU na bratislavskej Malej scéne si zvolili pre dnešnú premiéru Boha. Režisérovi Jánovi Luteránovi učarovala rovnomenná hra Woodyho Allena o hľadaní zmyslu našej existencie, existencie Boha a realite či fikcii divadla.
Novú inscenáciu pripravilo aj bratislavské divadelné Štúdio 12. Mladá autorka Zuzana Horníková napísala divadelný text podľa hry Sarah Kane Psychosis 4.48. Rozvíja jej pôvodné motívy a tvorí dialóg na základe vlastných životných skúseností. Režisérom je Martin Hvišč.
Prešovské Divadlo Jonáša Záborského dnes prichádza s bláznivou komédiou úspešného autora Raya Cooneyho Všetko najlepšie! v réžii Michala Náhlíka. Činohra Štátneho divadla Košice naštudovala Euripidovu Medeiu, klasickú antickú tragédiu v réžii Michala Vajdičku a v hlavnej úlohe s Danou Košickou.
Čo je Svetový deň divadla
Už od roku 1962 sa 27. marca konajú po celom svete rôzne divadelné akcie a Medzinárodný divadelný inštitút vydáva posolstvo, ktoré vždy pripravuje iná osobnosť svetového mena.
Historicky prvé posolstvo o sile dramatického umenia napísal Jean Cocteau, po ňom to boli Arthur Miller, Laurence Oliviere, Jean-Louise Barrault, Peter Brook, Richard Burton, Eugéne Ionesco či Václav Havel.
Tento rok je ním Augusto Boal - brazílsky divadelný režisér, spisovateľ a politik, zakladateľ Divadla utláčaných, ktorý bol v roku 2008 nominovaný na Nobelovu cenu za mier.