LEVICE. Prekvapivou zhodou sa skončilo súperenie dvoch rozdielnych filmov o lykožrútovej kalamite na Slovensku, ktoré natočili ochrancovia prírody a štátni lesníci. Obe snímky dostali od poroty medzinárodného filmového festivalu Hubertlov - Levice rovnaký počet bodov a obsadili zhodne tretiu priečku.
Za víťaza festivalu dnes vyhlásili slovenského autora Róberta Trnku s filmom Poľovníckymi chodníkmi Babej hory.
Film Keď umiera hora, ktorý bol natočený na objednávku štátnych Lesov SR, ukazuje najmä na dôsledky rozšírenia lykožrúta po veternej kalamite. Snímka ochrancov prírody nazvaná Znovuzrodenie lesa zas presviedča diváka o tom, že lykožrút do prírody patrí a uschnuté stromy slúžia ako úkryt či potrava desiatkam druhov organizmov.
Časť filmu Keď umiera hora.
Podľa predsedu festivalovej poroty a riaditeľa Slovenského poľovníckeho zväzu Imricha Šubu bola dôvodom zhodného výsledku oboch filmov rôznorodosť poroty. Okrem poľovníkov a lesníkov hodnotili diela napríklad aj filmoví odborníci. "Každý pridal svoje body niekde inde," povedal Šuba. Jeden film bol podľa neho možno lepšie natočený, druhý mal navrch obsahovo. Konečné rozhodnutie o tom, ktorý z filmov je lepší, tak ponechala porota na divákovi. Oba filmy by chceli ich tvorcovia distribuovať do škôl.
Trailer k filmu Znovuzrodenie lesa nájdete TU.
Na Slovensku sa lykožrút premnožil najmä v oblastiach postihnutých veternou kalamitou v roku 2004, kde lesníci nemohli pre vysoký stupeň ochrany prírody či odpor ochrancov odstrániť polámané stromy. Na zníženie stavu podkôrneho hmyzu vlani použili aj chemické postreky, čo tiež vyvolalo odpor environmetalistov. Tí akékoľvek zásahy človeka v chránených oblastiach odmietajú, podľa lesníkov však potom lykožrút zničí viac stromov ako pôvodná veterná kalamita.
Filmový festival Hubertlov organizujú v Leviciach už 14 rokov spolu s Levickými poľovníckymi dňami. Oproti rekordnému vlaňajšiemu ročníku s 29 súťažnými snímkami prihlásili autori v tomto roku do súťaže iba 16 filmov.