BRATISLAVA. Dva roky pripravovala Galéria mesta Bratislavy profilovú výstavu 130 vybraných diel slávneho českého výtvarníka a spisovateľa Josefa Čapka. Vďaka prehliadke Tajomstvá obrazov sa jeho diela vrátia do Bratislavy po 18 rokoch.
Ako sa uvádza na internetovej stránke galérie, poistná hodnota exponátov je rekordných sedem miliónov eur. Jeden z najväčších projektov galérie pripravila kurátorka Alena Pomajzlová, v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí bude od 3. apríla do 21. júna.
Podľa informácií PR manažérky GMB Zuzany Böhmerovej diela na výstavu požičalo jedenásť popredných českých galérií a Slovenská národná galéria v Bratislave. Viac než šesťdesiat percent obrazov pochádza zo súkromných zbierok. Prehliadka prevedie návštevníka Čapkovou tvorbou od jej kubistických začiatkov, cez zameranie sa na civilizmus a magický realizmus smerujúci k expresívnym symbolickým krajinám 30. rokov, ktoré boli inšpirované jeho pobytmi na Slovensku. K výstave vyjde aj Detský sprievodca svetom Josefa Čapka.
Pre mnohých všestrannú tvorbu Josefa Čapka (1887 – 1945) zosobňuje známa knižka pre deti Povídaní o pejskovi a kočičce (1929), ktorú umelec napísal aj ilustroval. Venoval sa maľbe, grafike, ilustráciám, karikatúram, bol známym spisovateľom, dramatikom, básnikom, scénografom, kritikom a mysliteľom. Známy je umelcov výrok, že najskôr treba mať obrazu plné srdce, aby ho potom mohli byť plné oči.
Čapkove dielo patrí k zlatému fondu európskeho kultúrneho dedičstva - o jeho diele vyšlo jedenásť monografií. V rokoch 1919 až 1938 ilustroval 35 kníh a vytvoril vyše 500 knižných obálok, v rokoch 1921 až 1932 sa podpísal pod scénické či kostýmové návrhy k 60 divadelným hrám. Popri slávnej knižke Povídaní o pejskovi a kočičce má vo svojej bibliografii aj diela Krakonošova zahrada (1918), Ze života hmyzu (1921) a Adam stvořitel (1927), ktoré napísal spolu so svojím bratom Karlom Čapkom.
Okrem iného sa stal Čapek aj symbolom boja proti bezpráviu. Zomrel vo veku 58 rokov po šesťročnom väzení v nacistickom koncentračnom tábore, pravdepodobne v apríli 1945. Jeho telo sa nikdy nenašlo. Josef Čapek si spolu so svojím bratom, spisovateľom a dramatikom Karlom, zamiloval Slovensko. Otec úspešných súrodencov totiž pracoval ako kúpeľný lekár v Trenčianskych Tepliciach.